Facebook Google+ Twitter

Jeden łyk do zaburzenia

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-12-31 09:02

Kobieta w czasie ciąży powinna zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Alkohol NIE JEST na liście potrzebnych mu rzeczy. Nawet jeden kieliszek koniaku może spowodować uszkodzenia i życie z FASD. czy warto tak ryzykować?

Z badań epidemiologicznych wynika, że co trzecia ciężarna kobieta w Polsce pije alkohol. Co roku rodzi się ok. 900 dzieci z pełnoobjawowym FAS. Dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z nieuleczalnym zaburzeniami fizycznymi i psychicznymi ogólnie określanymi jako Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych FASD. FAS jest najbardziej widocznym i najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem z grupy FASD, w którym występują m.in. charakterystyczne zmiany dysmorficzne twarzy oraz nieprawidłowy rozwój centralnego układu nerwowego.

Problem FASD jest wciąż mało znany w Polsce, rodzi sporo pytań i kontrowersji. Poniżej znajdują się odpowiedzi lek. Katarzyny Anny Dyląg pracującej w Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika w Krakowie, na najczęściej zadawane pytania:

1. Czy FASD jest uleczalny?
Do powstania zaburzeń z kręgu FASD dochodzi, gdy w trakcie trwania ciąży występowało narażenie na alkohol. Nie możemy mówić więc o wyleczeniu FASD. Należy zaznaczyć, że zachowanie abstynencji w okresie ciąży całkowicie chroni przed wystąpieniem schorzenia. Warto wspomnieć, że wczesne rozpoznanie FASD i wdrożenie odpowiedniej, zindywidualizowanej interwencji pozwala na redukcję deficytów dziecka oraz poprawę jego funkcjonowania.
2. Czy diagnoza FASD jest ostateczna?

Diagnoza jednego z zaburzeń z kręgu FASD postawiona według konkretnych kryteriów diagnostycznych przez zespół ekspertów jest ostatecznym rozpoznaniem klinicznym. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach w momencie diagnozy zespół nie dysponuje wszystkimi danymi na temat dziecka. Jeśli więc pojawią się nowe informacje (np. opiekunowie dotrą do wiarygodnych osób potwierdzających fakt spożywania przez matkę biologiczną dziecka alkoholu w trakcie trwania ciąży) rozpoznanie może ulec weryfikacji. Trzeba mieć również na uwadze, że charakterystyczne dla FAS cechy dysmorficzne w niektórych przypadkach zanikają wraz z okresem dojrzewania, co może utrudniać postawienie diagnozy u starszych dzieci.

3. Czy jednorazowe wypicie kieliszka koniaku w I trymestrze ciąży może doprowadzić do uszkodzenia płodu?
Odpowiedź brzmi: tak. Ciąża jest niezwykle dynamicznym okresem, szczególnie w I trymestrze jej trwania - praktycznie w każdej godzinie dochodzi do rozwoju nowych struktur. Ekspozycja na alkohol, nawet jednorazowa i nieznaczna może doprowadzić do uszkodzenia płodu.

4. W jaki sposób zasugerować lekarzowi, że dziecko może mieć FASD, aby nie być posądzonym o picie w ciąży?
W formowaniu diagnozy jednego z zaburzeń z kręgu FASD współpraca z rodzicami dziecka jest bardzo ważna, gdyż bez informacji na temat narażenia na alkohol postawienie właściwego rozpoznania jest często niemożliwe. Warto zauważyć, że właściwe i wczesne rozpoznanie problemów dziecka pozwala na zastosowanie odpowiedniego postępowania i uniknięcie wtórnych szkód. Dlatego warto poprosić o skierowanie do Centrum Kompleksowej Diagnostyki FASD i porozmawiać ze specjalistą. Nie należy się obawiać stygmatyzacji czy też odrzucenia, personel medyczny z pewnością podejdzie ze zrozumieniem do sytuacji. Należy pamiętać, że dobro dziecka jest w tym kontekście najważniejsze.

5. Jak rodzic może rozpoznać FASD u dziecka w wieku szkolnym?
Diagnoza FASD, jako rozpoznanie medyczne, powinna być stawiana przez lekarza we współpracy z innymi specjalistami, szczególnie psychologiem. Rodzic, który obserwuje
u swojego dziecka problemy z nauką, zachowaniem, kontrolą emocji, nadruchliwością, relacjami społecznymi, a ma wiedzę na temat możliwego narażenia na alkohol w życiu płodowym powinien zwrócić się do specjalistycznego ośrodka celem przeprowadzenia diagnostyki.

6. Gdzie w Polsce można szukać pomocy dla dzieci cierpiących na FASD?
W Polsce jest kilka ośrodków zajmujących się diagnostyką i terapią dzieci z FASD. Aktualnie
z inicjatywy Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozwijana jest sieć centrów świadczących pomoc dzieciom z zaburzeniami z kręgu FASD. Poszukując pomocy dla dziecka najlepiej zwrócić się do lokalnego MOPS z pytaniem gdzie najbliżej można uzyskać diagnostykę i leczenie specjalistyczne. Przy wyborze ośrodka warto sprawdzić czy zespół zajmujący się dzieckiem składa się z lekarza i psychologa oraz czy w danym miejscu istnieje możliwość uzyskania konsultacji innych specjalistów (np.logopedy, neurologa dziecięcego, gastrologa, terapeuty zajęciowego, lekarza rehabilitacji). Bez względu na miejsce zamieszkania, wszyscy zainteresowani rodzice mogą zgłaszać się do Centrum Kompleksowej Diagnostyki FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie.

Odpowiedzi na pytania jak leczyć FASD, czy FASD może mieć wpływ na wysokość IQ dziecka, czy może być pomylony z autyzmem, czy nieprawidłowości w rozwoju dziecka można zauważyć w czasie ciąży czy dopiero po urodzeniu oraz czy picie alkoholu jest bardziej niebezpieczne dla płodu w pierwszym czy w późniejszym okresie ciąży znajdują się na stronie internetowej Szpitala Dziecięcego Św. Ludwika:

http://www.dzieciecyszpital.pl/szpital/component/content/article/537-czego-nie-wiesz-o-fasd-odpowiedzi-na-pytania.html
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.