Facebook Google+ Twitter

Jeden procent dla najbliższych

Jeden procent może pomóc. Warto przekazać go organizacjom i osobom pochodzącym z lokalnej społeczności.

W Mrągowie i okolicach działają organizacje pożytku publicznego, które liczą na finansowe wsparcie. Mieszkańcy coraz częściej deklarują swoją pomoc, dzięki której organizacje pomagają potrzebującym.

Muzyka za podatek


- Dzięki pieniądzom, przekazywanym na nasze stowarzyszenie, uzdolnione muzycznie dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje talenty - mówi Agata Dowhań z zespołu wokalnego "Sukces". Na zajęcia do niej chodzą również dzieci z rodzin uboższych, często z rozmaitymi problemami. Dzięki jednemu procentowi można sfinansować ich muzyczną edukację. Ponadto za te fundusze organizowane są wyjazdy młodzieży, w tym przede wszystkim na festiwale ogólnopolskie oraz warsztaty. Jak dodaje Agata Dowhań, dzięki jednemu procentowi mrągowscy artyści mogą pokazać w całym kraju to, czego uczą się na zajęciach. W ubiegłym roku udało się zebrać kwotę 8 tysięcy złotych. Agata Dowhań liczy na to, że ten rok będzie jeszcze lepszy.

Najubożsi też otrzymają


Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Synapsa jest kolejnym z mrągowskich stowarzyszeń, na które można przekazać jeden procent. W ubiegłym roku konto Synapsy, wspierającej najuboższych, zasiliło 37 tysięcy złotych, a prezes Ewa Hawryło mówi, że stowarzyszenie robi wszystko, by pobić ten rekord. Jeden procent pomaga m.in. w rehabilitacji dwóch osób niepełnosprawnych. Jedną z nich jest Ania Gołębiowska, która wymaga rehabilitacji po przebytej białaczce. Ponadto pieniądze zostały również przekazane dla Mrągowskiego Stowarzyszenia Rowerowego, Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy.

Procent dla Jakuba


Dzięki pieniądzom z procenta podatku, Jakub może jeździć na turnusy rehabilitacyjne, dzięki którym jest coraz sprawniejszy! / Fot. K. EnerlichPrzekazując jeden procent podatku, można pomagać również konkretnym osobom, za pośrednictwem ogólnopolskich fundacji. Tak jest w przypadku 11-letniego Jakuba Osmańskiego, który urodził się z porażeniem mózgowym, stwierdzonym w ósmym miesiącu życia - ma niedowład prawej ręki i nogi. Rodzice Jakuba współpracują z Fundacją Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i to właśnie za pośrednictwem tej fundacji można przekazywać swój procent dla Jakuba - KRS 0000037904, w rubryce Informacje Uzupełniające dopisać: 1% dla Jakuba Osmańskiego (1840). Z tych pieniędzy finansowana jest rehabilitacja chłopca. Jak mówi dziadek Jakuba, Roman Osmański z mrągowskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, rehabilitacja jest skuteczna, chłopiec staje się coraz sprawniejszy. Na turnusy rehabilitacyjne jeździ kilka razy w roku, jest pacjentem specjalistycznych placówek, między innymi w Gdańsku i Olsztynie. - Naprawdę, zachęcam wszystkich do oddania procenta właśnie dla mego chrześniaka, wszyscy możemy pomóc temu chłopcu normalnie żyć - mówi Andrzej Figura z mrągowskiego urzędu. W tamtym roku udało się zebrać 13 tysięcy zł.

Sportowcy też dostają


Jednym procentem można wspomóc też mrągowskie organizacje, zajmujące się popularyzacją sportu. Jedną z nich jest MKS Mrągowia, która od lat wychowuje młodych sportowców, głownie piłkarzy, ale również prowadzi zajęcia z innych dyscyplin sportu: tenis stołowy i szachy. Jak mówi sekretarz klubu, Ludwik Banach, finansowe wsparcie przydaje się przede wszystkim grupom młodzieżowym, które w ubiegłym roku mogły wyjechać na sparingi. Ponadto klub sfinansował wyjazd na coroczny turniej, organizowany przez Łynę Sępopol, zakupił sprzęt sportowy i piłkarskie stroje. - Procent podatku wpłacają nam przede wszystkim działacze sportowi oraz zaprzyjaźnieni z nami przedsiębiorcy. Dzięki ich pomocy możemy rozwijać zainteresowania i rozwijać sprawność fizyczną naszych młodych zawodników - mówi Ludwik Banach.

Zanim zdecydujemy się na odpisanie jednego procenta od naszego podatku, musimy zatem wybrać odpowiednią organizację. Może warto wybrać tę, która pomaga najbliżej nas?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.