Facebook Google+ Twitter

"Jeden z nas". Akcja przeciw aborcji ma już milion podpisów

Chcą zablokować finansowanie aborcji z budżetu państwa w całej Europie. W tym celu drogą elektroniczną zbierają podpisy pod petycją. Przekroczenie miliona głosów daje prawo do wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim.

Sonda

Czy aborcja powinna być finansowana z pieniędzy publicznych?

 / Fot. materiały prasowe akcji Z dniem 1 kwietnia 2012 roku weszła w życie Europejska Inicjatywa Obywatelska. Pozwala ona członkom UE podejmować oddolne działania, mające na celu wprowadzenie zmian w prawie. Komisja Europejska ma odtąd obowiązek wysłuchać każdej propozycji prawnej, którą swoimi podpisami poprze co najmniej milion obywateli z siedmiu krajów wspólnoty (przy czym każde państwo ma swoje minimum - dla Polski wynosi ono 37,5 tys. głosów).

Jedną z takich inicjatyw jest "Jeden z nas". Wiąże się ona z myślą chrześcijańską i pro life. - W różnych krajach, według statystyk, od 60% do 80% osób jest przeciwko aborcji - mówił mi Michał Kondrat, ambasador akcji, na co dzień polityk PiS i zastępca dyrektora Biura Zarządu w Polskim Radiu. - Inicjatywa "Jeden z nas" ma na celu zebranie miliona podpisów w minimum siedmiu krajach Europy [ustalony próg został przekroczony już w 11 państwach - PB.]. W tej chwili mamy prawo do wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim. Będziemy procedować nad projektem ustawy. Mamy nadzieję, że uda się przeforsować to, by finansowanie aborcji z pieniędzy publicznych było zabronione ustawowo.Akcję popierają znane osoby życia publicznego, jak dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz czy lider zespołu Luxtorpeda Robert 'Litza' Friedrich.
W inicjatywie chodzi nie tylko o zakaz dotowania aborcji na terenie Europy, ale też odcięcie unijnego wsparcia dla takich działań w krajach trzeciego świata.

Liderzy akcji zaznaczają, że chodzi nie tyle o zmianę prawa, co jego uporządkowanie. Odwołują się tu do wyroku w sprawie Greenpeace przeciwko Oliverowi Brüstle z 2011 r. Ten chciał bowiem pozyskiwać komórki nerwowe do leczenia m.in. choroby Parkinsona. Źródłem miały jednak być ludzkie embriony, które w wyniku procesu musiałyby zostać zniszczone. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że ochrona „godności i integralności osoby” przysługuje człowiekowi od poczęcia.

Choć w akcji "Jeden z nas" zebrano już wymagane minimum podpisów, formularz na stronie jedenznas.pl ma funkcjonować do końca października. Akcja działa we wszystkich krajach Unii, spośród których najwięcej głosów zebrała Polska i Włochy. Zapowiadane wysłuchanie publiczne powinno odbyć się wiosną 2014 r. W przypadku braku zarzutów formalnych ze strony Komisji Europejskiej ustawa trafi pod głosowanie Parlamentu Europejskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Milcząca większość za życiem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.