Facebook Google+ Twitter

Jedna impreza, ale "Dwa Brzegi"

1 sierpnia ruszył Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Przez 9 dni będzie się tu odbywać prawdziwa uczta dla kinomanów, wielbicieli sztuki, artystów filmowych i muzyków.

 / Fot. materiały organizatoraKazimierz Dolny od 11 lat słynie z letnich imprez filmowych, które co roku przyciągały tysiące kinomanów. Początki festiwalu sięgają 1995 r., gdy Roman Gutek zainicjował Festiwal Filmowy i Artystyczny „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym. Imprezę organizowano co roku, przez kolejne 10 lat. Niespodziewanie „Lato Filmów” przeniesiono do Torunia, a w Kazimierzu zorganizowano inny festiwal - „Wysokich Temperatur Filmowych”, który przetrwał jedynie rok.

Jak widać losy festiwalu bywały niepewne, zwłaszcza, że w 2007 r. zabrakło potencjalnych organizatorów i impreza miała się nie odbyć. Tymczasem wakacyjne spotkania miłośników kina stały się już tradycją, za którą zatęskniono. Festiwal powołano do życia pod nową nazwą: „Dwa Brzegi”, bo już nie tylko Kazimierz, ale i Janowiec nad Wisłą stał się miejscem organizacji imprez. Jego prezesem został Piotr Biedrzycki.

Dziś Festiwal Filmowy „Dwa Brzegi” organizowany jest po raz trzeci. Jak mówił Biedrzycki w 2007 r. w wywiadzie opublikowanym na stronie Kazimierza Dolnego: - Nie chcemy robić rewolucji. Ten festiwal będzie nawiązywał do dobrych tradycji, do dobrych wzorców.

I rzeczywiście to wciąż ta sama impreza, ale już nie tylko filmowa. Jak powiedziała Wiadomościom24.pl Alicja Myśliwiec, rzeczniczka prasowa festiwalu: - Kładziemy nacisk na połączenie różnych dziedzin sztuki, ich wzajemne uzupełnianie się. Potwierdza to już starannie skomponowane rozpoczęcie festiwalu. Inauguracyjny seans filmowy, gdzie grany będzie „Prorok”, w reżyserii Jacquesa Audiarda (światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, nagroda Grand Prix 2009 - przyp. red.) jest uzupełniany równoległym koncertem oryginalnej bossa novy z udziałem gości z Brazylii. Chodziło nam o ukazanie korespondencji sztuk pokrewnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.