Facebook Google+ Twitter

84 miejsce

Jedna lekcja w podstawówce trwa 5 godzin!

Rozrasta się zjawisko zamykania dzieci z młodszych klas szkół podstawowych w sali lekcyjnej na kilka godzin dziennie. Dzieci przebywają w klasach niewietrzonych i ciasnych, mogą wyjść tylko na chwilkę do toalety. Tak być nie może.

 / Fot. APPDzwonek na przerwę w szkole podstawowej. Klasy IV-VI wybiegają na przerwę. Każdy z nas wie, jak dzieci czekają na tę chwilę odpoczynku. Mogą pobiegać, pooddychać świeżym powietrzem na szkolnym boisku, albo chociaż pochodzić po korytarzu. Na korytarzu zawsze jest dyżurny nauczyciel - tego wymaga prawo. Przerwa trwa.

W tym samym czasie dzieci z klas I-III siedzą w klasie. Słuchają zza drzwi jak inne dzieci biegają i pokrzykują, widzą przez okna, że koledzy chodzą po podwórzu. Dzieci z klas I-III są zamknięte w swojej klasie ze swoją panią i mogą wyjść tylko na moment do toalety. Ich klasa nie jest wietrzona, ich pani nie odpoczywa w czasie przerw. Nie mają miejsca, by pobiegać, bo wszędzie stoją ławki. Wolno im tylko chodzić. Ale co to za przyjemność dla znużonego długą lekcją dziecka, by chodzić między ławkami w małej klasie? Dzieci więc zostają w ławkach albo siadają na podłodze. Czekają na kolejną lekcję. Niektórych boli głowa, bo jest duszno. Niektórzy się przeziębiają - bo pani jednak czasem otwiera okno. Niektórzy się już przyzwyczaili.

Kurator: to niedopuszczalne

Pytam rodziców, pań, dyrekcji, kuratora, ministra - co myślą o tej sytuacji, niezgodnej przecież z prawami uczniów. Kurator i minister są zgodni - to sytuacja niedopuszczalna, dzieci w każdej szkole muszą mieć prawo do przerwy poza salą lekcyjną, a gdy pozwala na to pogoda - muszą mieć możliwość wyjścia na dwór. "Moim zdaniem - napisał Andrzej Wiśniewski z Departamentu Kształcenia Ogólnego i Specjalnego - rodzice powinni złożyć na ręce dyrektora szkoły stanowczy protest w przedmiotowej sprawie oraz domagać się wyjaśnienia podstaw takiego zarządzenia."

Rodzice z wiadomych powodów nie chcą narażać się dyrekcji. Nie piszą więc skarg do kuratorium. Wielu rodziców nie przywiązuje też większej wagi do tego problemu, bo nie mają czasu na zajęcie się sprawami swoich dzieci - chyba taka jest smutna prawda. A może "są ważniejsze sprawy"...? Nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 124 w Warszawie tłumaczy: "Nam, nauczycielom, też to zarządzenie nie jest na rękę - w czasie przerw nie mogę wyjść nawet do toalety, bo nie mogę zostawić dzieci samych w klasie. Nie mogę zrobić sobie herbaty ani po prostu odpocząć." Po chwili dodaje: "Ale tak jest od dawna, chyba już wszyscy się przyzwyczaili. Czasem dzieci są wypuszczane na jedną przerwę".

Jest cicho, jest bezpiecznie...

Z moich rozmów z innymi rodzicami wynika, że problem dzieci zamkniętych w klasie nie dotyczy tylko jednej szkoły. Dyrektorzy tłumaczą swoje decyzje względami bezpieczeństwa - jak się dzieci zamknie, to żadne się nie przewróci, nie potknie, nie potrąci kolegi... Jest spokój. Jest cicho. Jest bezpiecznie. Ponieważ rodzice boją się interweniować, sprawą powinny zająć się z urzędu kuratoria i wpłynąć na zmiany dziwnych decyzji dyrektorów. Każde dziecko ma przecież prawo do ruchu, do odpoczynku, do świeżego powietrza, do zabawy i do higienicznych warunków nauki. Chyba, że dzieci w klasach I-III prawa nie dotyczą? Zapytałam dzieci czy chciałyby wychodzić z klasy na przerwę. Jeden chłopiec zrobił się smutny i powiedział: "Tak, ale dopiero za rok wyjdziemy, w czwartej klasie"...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

fiona
  • fiona
  • 02.03.2012 00:29

to chore ! Mój syn w drugiej klasie też się na brak przerw skarży.Ostatnio cieszył się jak mieli zastępstwo.Mieli przerwę po każdej lekcji -rewelacja! Narzeka też że pani jest nerwowa i strasznie na nich krzyczy .Siedzenie w zaduchu strasznie wpływa na dzieci syna boli głowa i chociaż b.dobrze się uczy to niechętnie chodzi do szkoły.Nie może doczekać się 4 klasy!Na zebraniu zwracaliśmy jej uwagę lecz oczywiście tłumaczy sięwzgl.bezpieczeństwa i nienadążaniem gorszych uczniów z pisaniem .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutny obraz sytuacji polskiego ucznia w polskiej szkole, może tym smutniejszy, że z samej stolicy.
Pozwolę sobie jednak w tym miejscu zauważyć, że niektórzy nie dostrzegają prawdy, że uczeń i nauczyciel grają mimo wszystko w tej samej orkiestrze. Warunki ucznia są też warunkami nauczyciela.
I za ten cytat: "Nam, nauczycielom, też to zarządzenie nie jest na rękę - w czasie przerw nie mogę wyjść nawet do toalety, bo nie mogę zostawić dzieci samych w klasie. Nie mogę zrobić sobie herbaty ani po prostu odpocząć” - wielki plus dla Autorki.
Nauczyciel też jest tylko człowiekiem, nie robotem. Kiedy będzie miał w miarę dobre warunki pracy, ma szansę być lepszym nauczycielem - naszych dzieci, wnuków, sióstr czy braci. Nie bądźmy krótkowzroczni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Edukacja w klasach I-III to w ogóle jest parodia! Ja, dzięki Bogu, miałam 45-minutowe lekcje - bo tylko tyle czasu człowiek (zarówno młody, jak i starszy) jest w stanie skupić się na wykładzie/lekcji bez przerwy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

więzienie dla dzieciaków :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całe szczęście, że moje dziecko tak nie ma...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ała! Współczuje tym dzieciakom... Plus za tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Makabra to ta osobę co podjęła taka drastyczna decyzje zamknąć bez ruchu na kila godzin, od razu odwołać dyrekcje tej szkoły i ukarać

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Publiczne szkoły są super!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.11.2007 14:50

Współczuję dzieciom, że mają rodziców, którym bardziej zależy na dobrych relacjach z nauczycielem czy dyrektorem niz na własnych dzieciach.
Interwencja czy nawet skarga choć jest stresująca dla rodzica nie boli i przynosi dobre i oczekiwane efekty, wiem z doświadczenia.
Osobiście nie spotkałam takiej szkoły. Na każdej przerwie jest dyżurujący nauczyciel, jeśli sam nie daje sobie rady z ruchem na przerwie, to może powinno być dwóch dyżurujących...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.