Facebook Google+ Twitter

Jednak mamy swoją Irlandię! Festiwal Muzyki Celtyckiej „Zamek”

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-31 09:34

Już 28 sierpnia rusza VII edycja 3-dniowego Festiwalu Muzyki Celtyckiej „Zamek” w Będzinie. Jedno z najbardziej oryginalnych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski, znajduje się w czołówce największych i najważniejszych celtyckich imprez w Europie Środkowej.

 / Fot. PlakatKażdego roku na zamkowe wzgórze zjeżdża ponad setka wykonawców i kilkutysięczny tłum miłośników nie tylko celtyckiego grania. Tegoroczna edycja to dwie sceny, na których zagra i zatańczy łącznie 15 zespołów z kraju i zagranicy. Jak zawsze, Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne: warsztaty muzyczne i taneczne, wernisaże oraz nocne jam sessions. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Będzin - polska stolica celtyckiego grania

Festiwal Muzyki Celtyckiej „Zamek” to cykliczna impreza odbywająca się w Będzinie, w każdy ostatni weekend wakacji. W tym roku Festiwal potrwa od 28 do 30 sierpnia. Na
dużej scenie zlokalizowanej u stóp będzińskiego zamku oraz małej - na dziedzińcu Ośrodka Kultury w Będzinie (ul. Małachowskiego 43), wystąpi 11 zespołów oraz 4 grupy taneczne.

Podczas 3 dni zagrają m.in.: brytyjski bard Tim O’Connor z zespołem, wirtuoz harfy Jochen Vogel, francuski Startijenn oraz ulubieńcy będzińskiej publiczności - walijski zespół One String Loose. Spośród polskich „Celtów”, zobaczymy m.in.: Zespół Muzyki Celtyckiej Beltaine, który jest jednym z pomysłodawców i współorganizatorów imprezy, a także Danar, Filids oraz Greenwood.

Jak co roku, festiwalowi goście będą mogli podziwiać również nieprzeciętne umiejętności formacji tańców irlandzkich. Tym razem będą to: Glendalough, Beltaine, Galway i Eriu.

„Zamek” - festiwal (od) warsztatu

Koncertom Festiwalu Muzyki Celtyckiej „Zamek” towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne. Na dziedzińcu Ośrodka Kultury w Będzinie odbędą się bezpłatne warsztaty tańców irlandzkich, szkockich i bretońskich, a także nocna zabawa taneczna przy muzyce na żywo - Fest Noz. Wszyscy, którzy będą chcieli rozbudować swój muzyczny warsztat, będą mieli okazję wziąć udział w otwartych warsztatach muzycznych oraz nocnych jam sessions.

Celtycki świat oczyma Polaków

Tegoroczny Festiwal otworzą wystawy tematyczne. Pod wspólnym tytułem „Z Polski na wyspy zielone”, odbędą się dwa wernisaże - malarski i fotograficzny. Wystawie akwareli towarzyszyć będzie zlot malarzy skupionych wokół akwarela.fora.pl. Podczas pierwszego dnia Festiwalu odbędzie się również slideshow „Moja Bretania”, który jest fotograficzną dokumentacją podróży Tomka Kowalczyka - nauczyciela tańców bretońskich. Cykl imprez towarzyszących, zamknie spektakl teatralny „Legendy celtyckie” w wykonaniu Teatru V LO z Katowic.

Więcej szczegółów na: zamekfestival.pl i okultura.bedzin.pl

Autor: Monika Buła
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie bedzin.naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.