Facebook Google+ Twitter

Jednoręcy bandyci wracają w glorii zwycięstwa

Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że ustawa o grach hazardowych powinna być zatwierdzona przez Komisję Europejską. Resort finansów wiedział o tym, ale ostrzeżenia zignorował. Będzie nas to drogo kosztować, bowiem wyrok TS oznacza, że firmy mają podstawę do wystąpienia o wielomilionowe odszkodowania.

 / Fot. Pcb21/wikimedia/CC-BY-3.0Wszystko zaczęło się od tzw. afery hazardowej. Rząd chcąc szybko przykryć jej skutki oraz w imię walki z hazardem, w ciągu dwóch dni uchwalił nową ustawę o grach hazardowych. A właściwie dwie ustawy. W jednej zawarł tzw. przepisy techniczne i tą notyfikował w Brukseli, drugiej do zatwierdzenia nie przedstawił. Tymczasem zgodnie z unijnym prawem każda regulacja dotycząca hazardu musi być zatwierdzona prze Komisje Europejską.

Nowa ustawa została uchwalona 19 listopada 2009 r., a 30 października KE przesłała ministrowi gospodarki, który odpowiada za notyfikację, pismo przypominające o konieczności notyfikacji. Tego samego dnia informację tę przekazano ministrowi finansów oraz ministrowi Boniemu. Mimo tego ustawę w pośpiechu uchwalono, nie przedstawiając jej do zatwierdzenia.

Trzy firmy z branży hazardowej Fortuna, Grand i Forta, po wejściu w życie ustawy, złożyły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdyni, a ten poprosił o wykładnię Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). Trybunał orzekł, że zapisy ustawy zawierają przepisy potencjalnie techniczne, w związku z tym powinny być one notyfikowane. O tym zaś czy mają wpływ na sprzedaż decydują sądy krajowe. Wyrok ETS dotyczy tzw. jednorękich bandytów.

Branża hazardowa triumfuje, gdyż wyrok otwiera im drogę do wystąpienia o odszkodowania, i to odszkodowania wielomilionowe. Jest niemal pewne, że firmy uzyskają unieważnienie wszystkich decyzji w sprawie prowadzenia gier na automatach, a nawet wznowienie postępowań w przypadku, gdy prawomocnie zostały zakończone. Firmy hazardowe będą jednak musiały udowodnić przed sądem poniesienie wymiernych strat, co nie powinno być trudne, zważywszy że tylko w ciągu pierwszego roku obowiązywania ustawy z rynku wycofanych zostało kilkadziesiąt tysięcy automatów do gry.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.