Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13645 miejsce

Jednostka specjalna Brandenburg, czyli II wojna według Niemców

Okładka książki, niewtajemniczonym może sugerować, że w środku czytelnik znajdzie opowieść o grupie kilkunastu niemieckich żołnierzy, którzy byli jednymi z wielu walczących na frontach II wojny światowej. Nic bardziej mylnego.

 / Fot. okładka książkiW latach 20. XX wieku pojawiały się koncepcje, aby utworzyć obok regularnej armii niemieckiej jednostki specjalne, przeznaczone do sabotażu na terenie przeciwnika. Tuż przed wojną w Sudetach działała już jednostka o charakterze dywersyjnym, później została ona przeznaczona do wsparcia kampanii przeciw Polsce, jednak nie odniosła wówczas zbyt wielkich sukcesów. Wręcz przeciwnie - przynosiła straty w ludziach i sprzęcie.

W tym czasie jednostka zaczęła używać nazwy Brandenburg. Wzięła się ona od nazwy miejscowości, w której zakwaterowano żołnierzy.

Po kampanii przeciwko Polsce, jednostkę przekształcono w Kompanię szkolno-budowlaną do specjalnego przeznaczenia Nr 800, a już w grudniu 1939 powstał Batalion z oficjalną nazwą "Brandenburg".

Z czasem batalion przekształcono w pułk, a potem w dywizję do zadań specjalnych. Żołnierze tej formacji otrzymywali ambitne zadania, najbardziej spektakularnym wydawać by się mogło było powierzenie im wykonania zamachu na samego Stalina.

Oto fragment meldunku: "Przyjęto do realizacji plan zamachu na Stalina. Grupa wykonująca zadanie ma składać się z dwóch agentów (...). Można wykorzystać różne typy broni i metody działania. Nie ustalono jeszcze dokładnej daty, ale akcja ma zostać przeprowadzona jak najszybciej. Agenci zostaną przerzuceni drogą lotniczą. (...). Dalsze szczegóły zostaną przekazane wkrótce".

W książce dokładnie opisano tę, a także inne operacje, wykonywane przez brandenburczyków na całym niemal świecie - Iraku, Iranie, Indiach, Egipcie, ZSRR, Grecji... Świadczy to o roli opisywanej jednostki w działaniach wojennych Niemców. No właśnie - trzeba zaznaczyć, że z reguły akcje jednostki specjalnej Brandenburg miały charakter tajny (tak jak opisywany wyżej zamach na Stalina), stąd nie mówiło się o niej tak wiele, jak o innych jednostkach wojskowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa pozycja nie tylko dla historyków

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.