Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5373 miejsce

Jedyna taka kaplica, jedyne takie freski w Europie...

- O odkryciu i konserwacji fresków w kaplicy na zamku w Lublinie można by nakręcić niejeden film sensacyjny - mówi w rozmowie z Wiadomościami24.pl Zygmunt Nasalski, dyrektor muzeum na Zamku Lubelskim.

Widok od strony wejścia / Fot. Tomasz HensTomasz Hens: Kaplica na Zamku Lubelskim razem ze znajdującymi się w niej freskami to unikatowy zabytek w skali europejskiej. Chyba się nie mylę?
Zygmunt Nasalski: W istocie. Kaplica należy do europejskiego dziedzictwa kulturowego. Również w sposób formalny, ponieważ została wpisana oficjalnie na Listę Dziedzictwa Europejskiego. Nawet bez tej tabliczki z gwiazdami unijnymi, że jest to obiekt szczególnej rangi. I trzeba dodać, że kaplica została otwarta dla zwiedzających stosunkowo niedawno, bo w 1997 roku po wieloletnich zabiegach konserwatorskich. Trwały one z przerwami 90 lat. Nie tylko kaplica, ale cała zabudowa wzgórza zamkowego to zabytki wysokiej klasy. Ale oczywiście najważniejsza wśród obiektów zamkowych jest Kaplica Trójcy Świętej wraz ze znajdującymi się w niej unikatowymi na skalę europejską freskami.
- Myślę, że najbardziej niezwykłe we freskach w kaplicy jest fakt, że są to freski w stylu wschodnim. W katolickiej świątyni przedstawiona została ikonografia wschodnia.
Kaplica Trójcy Świętej widziana z dziedzińca Zamku / Fot. Tomasz Hens- O Lublinie mówi się, że jest bramą na wschód, że jest miastem wielokulturowym, a kaplica jest tego najbardziej wiarygodnym przykładem. Jest to miejsce, w którym zetknęły się kręgi kulturowe: krąg kultury chrześcijańskiego wschodu oraz rytu łacińskiego zachodnioeuropejskiego. Takich zabytków sakralnych, gdzie gotyk spotyka się z freskami czy mozaikami bizantyjskimi, jest w Europie niewiele. Warto w tym miejscu dodać, że architektura kaplicy to dzieło Kazimierza Wielkiego. W II połowie XIV w., mniej więcej około roku 1360, powstały mury kaplicy. Natomiast freski lubelskie to inicjatywa Władysława Jagiełły.
Czy wiadomo, dlaczego Władysław Jagiełło, król katolicki, zdecydował się ufundować freski właśnie w stylu wschodnim?
Jagiełło wyrastał na dworze wileńskim, pod opieką swojej matki, księżniczki Julianny Twerskiej, która była wyznawczynią cerkwi prawosławnej. Jej dziadek był jednym z pierwszych męczenników cerkwi prawosławnej. Zapewne wiele razy uczestniczył wraz z matką w nabożeństwach prawosławnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.11.2009 20:04

Brak mi słow zachwytu dla freskow i przekazu. 5*****

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.11.2009 20:03

Poprzednicy wszystko powiedzieli, przyjemnie się robi na duszy patrząc na to. Dziękuję Tomaszu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coż tutaj dodać? Myślę że tylko to,
by pojechać!...
Rzeczywiście jestem pod wrażeniem, są przepiękne!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ano zdobyłem zgodę samego pana dyrektora na fotografowanie kaplicy, i to aż na dwa dni fotografowania. Za co bardzo dziękuję panu Zygmuntowi Nasalskiemu. I ciekawa rzecz: po raz pierwszy przedstawiłem się, że jestem z Wiadomości24 Polskapresse. Po ponownej wizycie, usłyszałem: Pan to z Polskapresse? I muszę podziękować panom ochroniarzom - byli niesamowicie mili i bardzo mi pomogli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za zaproszenie. Tylko jakiś przewodnik by się przydał:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie można rzeczywiście - nawet bez lampy nie pozwalają. Zapewne Tomasz miał zgodę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kaplica jest urzekająca - miałam okazję obejrzeć. Faktycznie, trudo oddać jej piękno na zdjęciach. A propos, tam chyba nie wolno robić fotek. Widocznie dla Tomka nie ma rzeczy niemożliwych:) Zasługuje na miano pierwszego Lublinofila RP;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klasa! bardzo wartościowy i wypracowany artykuł. Koniecznie trzeba to zobaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo zapraszam do odwiedzenia tego miejsca, jeżeli oczywiście nie miała Pani okazji. Zdjęcia, choć bdb nie są w stanie oddać klimatu kaplicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* (ale to za mało) Jestem pod wrażeniem. Dużo pracy włożyłeś w ten artykuł. Jest bardzo ciekawy. I zdjęcia świetne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.