Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8351 miejsce

Jedyne takie urodziny. 60 lat Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Symbol stolicy, budzący mieszane odczucia - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie obchodzi w tym roku 60. urodziny. Powstał w 1955 roku po trzyletniej budowie według projektu Lwa Rudniewa. Ma 237 metrów wysokości.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. / Fot. Krzysztof KrzakW tym miesiącu w Warszawie odbywa się wiele urodzinowych imprez,a ich apogeum przypadnie na okres 22 - 26 lipca. - Chcemy, aby urodziny Pałacu Kultury były naszym wspólnym warszawskim świętem. Jak na każdych urodzinach, będziemy się bawić, tańczyć, śmiać, wzruszać. Będziemy też oczywiście wspominać i trochę lepiej poznawać jubilata – mówi Marta Bartkowska, kierownik projektu "Plac Defilad". Wcześniej wydano już "Spacerownik po PKiN", można było zwiedzać podziemia budowli, zorganizowano bieg im. Stanisława Tyma. A 21 lipca wieczorem zostanie pokazany film dokumentalny Jana Strękowskiego sprzed dwudziestu lat "Pekin". tego samego dnia o godzinie 11 w głównym holu pałacu zostanie otwarta wystawa prac Antoniego Chodorowskiego.

22 lipca w 60. rocznicę otwarcia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie mieszkańcy Warszawy wzniosą urodzinowy toast wokół stołu na płycie głównej Placu Defilad. Od godziny 12 do 18 trwać będzie impreza dla dzieci "Pałac jest super". Aby wziąć w niej udział wystarczy kupić bilet i wjechać na 30. piętro PKiN. Urodzinowy wieczór rozpocznie się o godzinie 20 w Sali Marmurowej PKiN wernisażem wystawy Jacka Foty oraz premierą albumu "PKiN", zawierającego zdjęcia nieznanych i zwykle niedostępnych zakamarków Pałacu Kultury. O 20.30 w Teatrze Studio rozpocznie się spektakl "Upiór w Pałacu" kabaretu "Pożar w Burdelu". Od 21 na płycie głównej Placu Defilad Michał Ogórek (urodzony w dniu otwarcia PKiN) prowadzić będzie pokaz filmów archiwalnych o pałacu. Kulminacyjny punkt wieczoru to uroczysty toast miejski. Około 22.30 organizatorzy zapraszają do stołu na płycie głównej Placu Defilad. Po toaście Bartek Mindewicz i jego "Stare piosenki nocą" przypomną muzykę z sześciu dekad istnienia Pałacu.

23 lipca będzie poświęcony popularnej na całym świecie gry Tetris. Od godziny 22 do 3:00 rano, podświetlone okna pałacu od strony ulicy Marszałkowskiej, zmienią się w planszę tej gry. Gracze będą próbować szczęścia w usuwaniu wierszy kolorowych klocków Tetriminos z fasady PKiN. Potyczkom graczy towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Placu Defilad.

24 lipca o godzinie 22 na fasadzie pałacu rozpocznie się pokaz multimedialny Światło i Dźwięk. Po jego zakończeniu, około 23, zaplanowano finał Tetris i rywalizacja osób, które uzyskają najwyższe lokaty poprzedniego dnia. Po wręczeniu nagród w grę jeszcze raz będą mogli zagrać chętni mieszkańcy Warszawy.

W sobotę, 25 lipca, o godzinie 21 odbędzie się pierwszy w Warszawie koncert promujący płytę "1976: A Space Odyssey" nagranej przez Zbigniewa Wodeckiego with Mitch & Mitch and Choir. Po koncercie, około godziny 23 rozpocznie się miejski dansing jazzowy, czyli JAZZBANDBIGBAND pod wodzą Marcina Maseckiego.

26 lipca swoje podwoje otworzy sam jubilat, czyli Pałac Kultury i Nauki. Od godziny 12 do 16 w ramach akcji "Poznaj swój Pałac" można będzie zwiedzić pałacowe przestrzenie na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Więcej informacji dostępnych jest na stronach: http://www.pkin.pl/ lub http://pldefilad.goingapp.pl/

Źródło: informacja prasowa, Monika Zagórska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Więźniowi niepodległej Polski, następnie Łubianki, komunizującemu poecie, kawalerowi Virtuti Militari Władysławowi Broniewskiemu, nieobce było sympatyzowanie z butelczyną, co dosyć wyraźnie przedstawia m.in. Jan Czapski "Na nieludzkiej ziemi".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Że Władysławowi Broniewskiemu tak się śnił, to się nie dziwię!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, Władysławowi Broniewskiemu pałac skojarzył się z: „koszmarnym snem pijanego cukiernika”:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też przygotowuję tekst na temat PKiN. Jest prawie gotowy, na całe szczęście napisałam go pod innym kątem ( poszczególne etapy budowy, historia, anegdoty itp) Mam nadzieję, że PKiN zasługuje na kilka artykułów? Okrągła rocznica to dobry pretekst:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wow! Sylwetką palacyk PKiN w Warszawie przypomina Wam choinkę czy rakietę na kosmodromie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.