Facebook Google+ Twitter

Jedzenie zamiast bomb we Wrocławiu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-07 11:17

Mało kto wie, że we Wrocławiu już od kilkunastu lat w każdą niedzielę bez wielkich nakładów finansowych rozdawane jest za darmo wegetariańskie (zazwyczaj wegańskie) jedzenie dla potrzebujących.

Rolnicy z wrocławskiego targu na Obornickiej chętnie dzielą się warzywami. / Fot. Daniel NumanW ostatni weekend postanowiłem sprawdzić od kuchni jak wygląda Food Not Bombs we Wrocławiu. Oto relacja.

Food Not Bombs (Jedzenie zamiast bomb) to oddolna inicjatywa, której przyświeca idea pokazania, że gdy rządy wydają pieniądze na niepotrzebne zbrojenia, wielu ludzi umiera z głodu. Podczas Food Not Bombs rozdawane są bezpłatne wegetariańskie (we Wrocławiu wegańskie) posiłki dla potrzebujących.

Idea powstała w latach 80 XX wieku z inicjatywy kilkunastu działaczy antywojennych i anarchistycznych w Cambridge. Dziś akcje obiegają całą planetę a od 1997 roku odbywają się co niedzielę we Wrocławiu.

Zupa warzywna już prawie gotowa / Fot. Daniel NumanWrocławską akcją Food Not Bombs zajmują się głównie mieszkańcy Centrum Reanimacji Kultury (CRK) - dawniej nielegalny w świetle prawa Squot, a dziś zarejestrowana w urzędzie miasta przestrzeń umożliwiająca spotkania i swobodną komunikację pomiędzy ludźmi i środowiskami, gdzie wspólnym mianownikiem jest potrzeba wyjścia poza wszechobecny rynek, poza światopoglądowe monopole, poza subkulturowe, polityczne i artystyczne getta.

CRK - lub inaczej Squot na Jagiellona - mieści się około 5 minut od mojego obecnego mieszkania w centrum dzielnicy Nadodrze jednej z najbiedniejszych części Wrocławia.

Piątek

Jest piątek 10 rano - jadę do domu Kaśki, dawnej mieszkanki squotu od lat zaangażowanej w akcję. Chwilę po mnie przychodzi Konrad i po krótkiej rozmowie na temat artykułu, który chcę napisać dla lokalnej prasy i na potrzeby konkursu FinePix, ruszamy na targ rolno-spożywczy znajdujący się na obrzeżach Wrocławia.

Food Not Bombs - Wrocław / Fot. Daniel NumanNa targu Konrad chodząc od rolnika do rolnika prosi o warzywa i owoce, które później zostaną ugotowane i bezpłatnie przekazane potrzebującym. Rolnicy znają już Konrada i chętnie dzielą się warzywami. Okazuje się, że dziś mamy dobrą passę i warzyw jest tak dużo, że nie mieszczą się w samochodzie Kaśki. Proponuję pomoc i ładuję co zostało do mojego małego auta.

Załadowani warzywami jedziemy do CRK gdzie następnego dnia wieczorem wszystko zostanie pocięte i ugotowane

Sobota wieczór

Około 18:00 rozpoczęło się wielkie obieranie i krojenie warzyw. Tym razem jest dużo więcej rąk do pomocy więc cała akcja idzie bardzo sprawnie. Cebula, por, koperek, marchewki, pietruszka, seler, ziemniaki, starte pomidory, fasolka, trochę przypraw - pozytywna energia i moc witamin i minerałów dla bezdomnych mieszkańców Wrocławia.

Niedziela - Plac Staszica około godziny 15-stej

Gdy dotarłem na CRK zupa była prawie już gotowa. Kuszący zapach unosił się w całym budynku. Spróbowałem i była naprawdę wyśmienita. Na miejscu akcji - w Parku Staszica - już Food Not Bombs - Wrocław / Fot. Daniel Numanod jakiegoś czasu czekało ustawionych w kolejce kilkadziesiąt osób. Poza małymi wyjątkami wszystko przebiegało bardzo kulturalnie. Część osób jadła na miejscu inni brali zupę do domu dla całej rodziny. Warto wspomnieć, że we Wrocławiu w niedzielę to dla potrzebujących jedyna możliwość zjedzenia darmowego ciepłego posiłku. Caritas w tym dniu nie pracuje.

Dzięki uprzejmości rolników z wrocławskiego targu rolno-spożywczego na ul. Obornickiej, osób z CRK zaangażowanych w akcję - nie licząc niewielkich kosztów paliwa czy biletu wstępu na targ, gazu, kosztowała 0 złotych. Nawet gdyby ktoś chciał kupić wszystkie warzywa, które posłużyły za obiad dla kilkudziesięciu osób to wydałby niewspółmiernie niską kwotę w porównaniu z tym jak ogromne pieniądze rocznie przeznacza się na niepotrzebne zbrojenia(1).

W Polsce akcja Food not Bombs organizowana jest m. in. w Białymstoku, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Trójmieście, Warszawie i we Wrocławiu(2).

Przypisy:
Nic się nie zmarnuje / Fot. Daniel Numan1) Wg doniesień z 2006 roku prawie połowa światowych wydatków na zbrojenia samych Stanów Zjednoczonych wynosiły 528 miliardów dolarów. Wielka Brytania przeznaczyła na ten cel 59 miliardów dolarów, Francja - 53 miliardy, Chiny - 50 miliardów, a Japonia - 44 miliardy. W sumie 30 krajów OECD wydało w 2006 roku na cele militarne 892 miliardy dolarów.
2) podane za: http://www.crk.wroclaw.pl/index.php?/Projekty/jedzenie-zamiast-bomb.html

Co możesz zrobić już teraz by pomóc akcji?
Kliknij i udostępnij stronę http://ja-jp.facebook.com/pages/FNB-WROCLAW/261714606695 na swoim profilu Facebook.
Jeśli masz czas i ochotę poznać ciekawych ludzi możesz przyjść pomóc kroić warzywa, Start w każdą sobotę o 18 na CRK. Kontakt znajdziesz tu: http://www.crk.wroclaw.pl/index.php?/CRK/kontakt.html.
Przekaż link tego artykułu znajomym, na gadu-gadu, naszej-klasie, skype etc. Rewolucja zaczyna się w internecie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Adam
  • Adam
  • 02.08.2012 12:53

Wspaniała akcja społeczna! Pomaganie innym, promując przy tym swój "styl" odżywiania (chociaż sam jestem mięsożerny), brawa dla WAS! Opiszcie bardziej bohaterów akcji. Ogólnie artykuł napisany słabo, więcej się wysilacie przy reklamowaniu dzieci komuchów albo innych POje....w. Opiszcie bardziej bohaterów akcji, pokażcie kto naprawdę oddaje cześć swojego życia dla dobra innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bill
  • Bill
  • 16.02.2011 19:15

oj czepiacie się ;)
pewnie chodziło o kilkadziesiąt MILIONÓW osób ....

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaktus
  • kaktus
  • 13.02.2011 01:48

trochę zakręcone zdanie ale ma sens...

Komentarz został ukrytyrozwiń
kartofelek
  • kartofelek
  • 08.02.2011 12:39

Bardzo dobra idea, akcję pochwalam, ale kolega mógłby darować sobie pisanie.

"Nawet gdyby ktoś chciał kupić wszystkie warzywa, które posłużyły za obiad dla kilkudziesięciu osób to wydałby niewspółmiernie niską kwotę w porównaniu z tym jak ogromne pieniądze rocznie przeznacza się na niepotrzebne zbrojenia(1)."
To po prostu HIT ROKU!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.