Facebook Google+ Twitter

Jeff Ballard w Polsce, czyli z kim współpracował Ray Charles

Już w piątek, 21 maja, w Poznaniu, na jedynym koncercie w Polsce, wystąpi jeden z najwybitniejszych perkusistów światowej sceny jazzowej - Jeff Ballard.

„The drum, the drum.. the drum is the most important instrument!” - możemy usłyszeć w jednym z utworów acid-jazzowego zespołu US3, Jeff Ballard zdaje się to, w wielu swoich projektach, potwierdza. Jest to bardzo utalentowany muzyk z Nowego Yorku. Perkusista i twórca. W jego biografii jest wiele niesamowitych, ale też zabawnych historii z nim związanych i cała seria opisów jego współpracy z największymi gwiazdami światowej sceny jazzowej.

www.lourdesdelgado.com / Fot. Lourdes DelgadoJeff Ballard dorastał w Santa Cruz w Kalifornii. Opowiada, że już jako młodzieniec zamiast spać, gdy była na to pora, wsłuchiwał się z ojcem całymi godzinami w muzykę takich sław jak Count Basie, Ella Fitzgerald, czy Louie’ego Amstrong’a. Najbardziej zachwycało go Count Basie, melodyjność, energia, i swing, który sam rwał nogi do tańca.. „Byłem zachwycony, te dźwięki, rytm, no i przede wszystkim perkusja, rytmiczne uderzenia. Potrafiłem tak siedzieć całymi godzinami, był to też taki nasz rytuał na weekend. Wsłuchiwałem się również w duet Ella i Louie’ego, gdy śpiewali razem, do dziś mam do nich ogromny szacunek.. od tej muzyki wszystko się zaczęło(…)„ - opowiada Jeff.

I rzeczywiście, idąc dalej, Jeff studiował w college’u teorie muzyki, i już wtedy grał w zespole, grał kubańskie i brazylijskie rytmy. Spędzając tak czas w San Francisco dużo obserwował i poznawał modern jazz, „Słysząc Tony’ego Williams’a grającego z Miles’em kompletnie zmieniłem obraną wcześniej drogę gry na perkusji. John Coltrane, Elvin Jones i Ornette Coleman’s zmienili dosłownie cały mój świat!”. I chyba muzyk ma racje - jak czytam dalej, w przesłanej mi biografii, kolejno rozwijał się, brał udział w wielu projektach, sam komponował, a gdy miał 25 lat do współpracy zaprosił go sam Ray Charles! Jeff przeprowadził się do Nowego Yorku, gdzie z zespołem Charles’a pracuje do dziś. Pod koniec lat 90 występował również u boku Chick’a Corea’ei. Nagrywał, koncertował także z takimi sławami jak: Avishai Cohen, Buddy Montgomery, Mike Stern czy Danilo Perez.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Polakom też się coś należy z tej kategorii muzyki w takim wykonaniu. Ciekawy skład: bas, saksofon i perkusja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.