Facebook Google+ Twitter

„Jego oczami” - dokument o księdzu Tischnerze już w kinach

22 marca 2013 r. do kin studyjnych wchodzi nowy film dokumentalny o ks. Józefie Tischnerze – „Jego oczami". Jest to opowieść o spuściźnie myślowej filozofa, teologa, publicysty, pisarza ze Starego Sącza.

Jego oczami, reż. Szymon J. Wróbel, 2013 / Fot. Plakat filmu Wchodzący na ekrany kin film dokumentalny Jego oczami jest wypełnieniem testamentu księdza Józefa Tichnera, czyli formą kontynuacji jego działalności, o jaką prosił swojego młodszego o piętnaście lat brata, Kazimierza. Brat wypełniając tę wolę prowadzi Stowarzyszenie Drogami Tischnera, które zostało dystrybutorem przedsięwzięcia filmowego. Reżyser, scenarzysta i producent niezależnego dokumentu Szymon J. Wróbel uczynił brata głównym narratorem, aktorem i bohaterem filmowego reportażu, opowiadającego o dziedzictwie i miejscach bliskich księdzu Józefowi.

Twórca dokumentu objaśnił PAP perspektywę spojrzenia w swym projekcie: „Oczami brata księdza opowiadamy o przeszłości, ale pokazujemy też teraźniejszość i to, co zostało po księdzu, m.in. szkoły tischnerowskie, czyli te, których jest patronem. Nasz dokument będzie bez żadnych zdjęć archiwalnych, zaskoczymy barwą obrazu”. Film prezentuje małopolskie krajobrazy, natomiast rezygnuje z przedstawienia doświadczeń warszawskich księdza Tischnera. Szymon J. Wróbel objaśnił ten fakt zamierzeniem skupienia się na zjawiskach najważniejszych w biografii filozofa-górala – góralszczyźnie.

Trwający sto minut dokument powstał w niespełna rok. Nie zawiera materiałów archiwalnych, w całości tworzy go współczesny, aktualny zapis wędrówek i opowieści zaangażowanych do projektu osób. Oprócz brata Józefa Tischnera w filmie występują biskup Tadeusz Pieronek, ksiądz Adam Boniecki, artysta malarz Marian Gromada, muzyk Józef Broda, etnolożka Stanisława Trebunia-Staszel.

W filmie wykorzystano dziewięć ukończonych portretów księdza, autorstwa podhalańskiego malarza Mariana Gromady. Artysta wyznał w wywiadzie dla PAP, że starał się w nich utrwalić szczególną osobowość księdza Tischnera, który „z jednej strony był człowiekiem o poetyckiej, wrażliwej duszy, a z drugiej był twardym góralem". Malarz podkreślił: "Takiego chciałem go przedstawić. Na moich obrazach ks. Tischner ubrany jest w ulubioną niebieską koszulę, lekko wytarte sztruksowe spodnie i góralskie futerko”.

Opowieść snuta jest przede wszystkim w przestrzeni Łopusznej i Turbacza, Podhala, Krakowa, Nowego i Starego Sącza, a także Żywiecczyzny. Ze współczesnej wędrówki w pięknej scenerii przyrody wyłania się historia braterskiej podróży po dziedzictwie księdza Józefa Tichnera, a więc filmowa próba opowiedzenia o jego dorobku myślowym.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

W elbląskim kinie ma się pojawić film od Wielkiego Piątku, a więc od jutra... na moją prośbę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie napisana recenzja, z przyjemnością jak zwykle przeczytałm. Pewnie filmu nie zobaczę, chyba, że w przyszłości na DVD będzie ... ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario, mam nadzieję, że rychło wróci Pani do zdrowia. Pewnie pojawi się też wtedy okazja, by wybrać się do kina. Może faktycznie pojawi się recenzja - zanim nam uda się obejrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Adrianno, od kilku tygodni zmagam się z przewlekłym zapaleniem oskrzeli i chociaż mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu w końcu zacznę normalnie funkcjonować, to jednak nie zapowiada się na kino w najbliższym czasie. A poza tym, o czym pisałam wielokrotnie, to Pani potrafi piękną polszczyzną zrecenzować film, spektakl lub książkę dodając mnóstwo ciekawych obserwacji. Ja przy najlepszych swoich chęciach tego nie potrafię!
Ale może znajdą się jakieś inne osoby, które po obejrzeniu filmu pokuszą się o jego recenzję?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario, być może to jednak Pani pierwsza obejrzy. Z przykrością muszę wyznać, że w kinie studyjnym w moim mieście nie ma na razie w repertuarze tego dokumentu. Czekam niecierpliwie, kiedy się pojawi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od dawna czekam na ten film. Gdy uda się Pani go zobaczyć, proszę o opisanie swoich refleksji. Niestety przed Świętami raczej nie będę mogła się wybrać do kina, więc z niecierpliwością będę czekać na Pani opinię!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pewnością się wybiorę, bo lubię jego twórczość link i jego samego. To interesujący człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.