Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34122 miejsce

Jej śmierć nie była daremna. O fundacji Przeciwko Leukemii

Białaczka jest chorobą krwi. W Polsce na 100 tys. osób 6-9 zapada na choroby układu krwiotwórczego. Większość z nich potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego.

Znicze na grobie Agaty Mróz Olszewskiej na cmentarzu komunalnym w Tarnowie. Agata Mróz zmarła po nieudanym przeszczepie szpiku kostnego. Była dwukrotną mistrzynią Europy w siatkówce. / Fot. PAP/Paweł TopolskiJedną z fundacji zajmujących się pomocą chorym na białaczkę oraz ich rodzinom, a jednocześnie zachęcającą ludzi do pozostawiania swoich danych osobowych w bankach szpiku kostnego oraz prowadzącą działalność edukacyjną jest Fundacja Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz- Olszewskiej.

Organizacja powstała w maju 2000 roku. Założycielami jej były osoby, które od wielu lat, zarówno zawodowo jak i z potrzeby serca, zajmują się pacjentami cierpiącymi na schorzenia układu krwiotwórczego.

W swoich statutowych działaniach fundacja przewiduje jeszcze: pomoc w wyborze kliniki, która przeprowadzi transplantację, pomoc w doborze odpowiedniego dawcy szpiku i monitorowanie wszelkich działań kliniki transplantacyjnej przed przeszczepem, tworzenie banku potencjalnych dawców szpiku, szkolenia, kursy i wykłady na temat specyfiki leczenia metodą przeszczepu szpiku i ich konsekwencji.

Agata Mróz- Olszewska

Agata Mróz dekorowana Złotym Krzyżem Zasługi. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przyjął w Pałacu Prezydenckim reprezentantki Polski w piłce siatkowej oraz wręczył ordery i odznaczenia trenerowi i zawodniczkom, które obroniły w Zagrzebiu tytuł mistrzyń Europy. / Fot. PAP/Jacek TurczykObdarzona nieprzeciętnym wzrostem (191 cm) Agata Mróz od najmłodszych lat przygotowywana była do uprawiania koszykówki bądź siatkówki. W SMS-ie Sosnowiec osiągnęła swój pierwszy wielki sukces. Wraz z innymi siatkarkami SMS-u z rocznika '83 - Kasią Skowrońską, Magdą Godos i Elą Nykiel rok 1999 zdobyła mistrzostwo Europy kadetek. Na drodze do sukcesu stanęła jednak straszna diagnoz lekarzy- MDS- czyli mielodysplazja szpiku. Wówczas dziewczyna zrezygnowała z siatkówki, lecz z czasem wyniki badań zaczęły się poprawiać i Agata mogła powrócić do gry.

Przeniosła się do klubu w Ostrowcu Świętokrzyskim który występował w II lidze. Kolejnym klubem, w którym występowała był klub z Bielska. Potem była już tylko Liga Mistrzyń, w której okrzyknięto ją najlepszą blokującą. Agata trafiła do reprezentacji Polski. Kolejny sezon 2006/2007 Agata spędziła w Murcii. Po raz drugi w karierze została wyróżniona nagrodą dla najlepiej blokującej zawodniczki Ligii.
Choroba powróciła i wyniki badań były coraz gorsze, siatkarka podjęła decyzję o przerwaniu kariery.

W niedzielę 10 czerwcu 2007 Agata Mróz została żoną Jacka Olszewskiego - obecnego prezesa fundacji Przeciwko Leukemii. Natomiast 4 kwietnia 2008 roku walcząca z ciężką chorobą kobieta urodziła córeczkę, co przy jej stanie oznaczało przyspieszenie procesu chorobowego. W maju Agata przeszła przeszczep szpiku kostnego. Zmarła 14 dni po przeszczepie.

[b]Choć odeszła, swoim życiem pokazała, że można być szczęśliwym; nie poddawać się. Pokazała innym chorym jak walczyć, a także, że są na świecie rzeczy ważniejsze niż własne życie. Mąż Agady kontynuuje jej dzieło, prowadząc fundację.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.05.2009 10:21

Cóż powiedzieć? Może chociaż tyle, że nie trzeba się bać pobierania szpiku. Ja miałam pobierany w celach diagnostycznych i potwierdzam, że to nic strasznego. Im więcej dawców, tym większa szansa dla chorych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.