Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2282 miejsce

Jej życie skończyło się na polu kukurydzy. Recenzja książki "Nostalgia anioła"

Susie Salmon zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana. Wszystko to, co ma miejsce po jej śmierci, obserwuje z nieba. Spoglądając w dół, snuje głosem czternastoletniej dziewczynki powieść koszmarną, ale też niosącą sporą dawkę nadziei.

Dwa lata temu wpadła mi w ręce powieść amerykańskiej pisarki Alice Sebold "Nostalgia Anioła". Książka od razu przykuwa uwagę czytelnika - chociażby dlatego, że funkcje narratora pełni w niej osoba już nieżyjąca. Cała opowieść to rozmyślania czternastoletniej dziewczynki, brutalnie zgwałconej, a później zamordowanej.

Już sam początek powieści działa na czytelnika jak haczyk na rybę. "Nazywałam się Salmon, łosoś, jak ta ryba; na imię miałam Susie. Kiedy zostałam zamordowana szóstego grudnia tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego trzeciego roku, miałam czternaście lat" - te słowa wzbudzają tak wielkie zaciekawienie, że nie sposób się oderwać od tej lektury.

Dziewczynka dzień po dniu obserwuje swoją rodzinę, znajomych oraz swojego oprawcę z perspektywy miejsca znajdującego się gdzieś pomiędzy ziemią a niebem. Przygląda się staraniom swych bliskich w odnalezieniu mordercy, odczuwając ich niegasnącą nadzieję na jej powrót. Cierpi z bezsilności. Widzi bliskich, ale nie może się z nimi porozumieć. Towarzyszy im w codziennych zmaganiach, ale ich nie doświadcza. Ogląda ich głębokie cierpienie, rozpacz, ale nie może ich pocieszyć.

Powieść jest pełna smutku i bólu, ale nie zabrakło w niej również chwil radosnych, pokrzepiających, a momentami nawet humorystycznych. "Nostalgia Anioła" skłania do głębszych refleksji na temat śmierci i życia pozagrobowego. Już podczas lektury zaczynamy się zastanawiać, co nas czeka po tym, jak nasze serce zabije po raz ostatni. I czy naprawdę istnieje niebo?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 11.12.2011 22:04

To bardzo smutna ale i bardzo refleksyjna historia,która jest z pewnością wielkim przeżyciem dla czytelnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.