Facebook Google+ Twitter

Jekatierina z Pussy Riot złożyła skargę do Trybunału w Strasburgu

Jedna z trzech dziewczyn z rosyjskiej punkrockowej grupy wokalnej Pussy Riot, Jekatierina Samucewicz, skazana przez sąd w Moskwie na dwa lata łagru w zawieszeniu na dwa lata, za wykonanie w prawosławnej cerkwi, utworu "Bogurodzico, przegoń Putina", złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

 / Fot. Denis Bochkarev, CC3.0Według niej – służby Rosji złamały m.in. europejską konwencję zakazującą stosowania tortur.

O skardze poinformowała obrończyni artystki, mecenas Irina Chrunowa, której poskarżyła się 29-letnia Jekatierina Samucewicz, na bezprawne jej "postawienie przed sądem, nieuzasadnione aresztowanie i naruszenie prawa do wolności słowa". W obronie Jekatieriny i dwóch pozostałych aresztowanych i oskarżonych przez sąd dziewczyn zespołu Pussy Riot, odbyły się w wielu miastach na świecie, ogromne protesty.

Według artystki, instytucje rosyjskie złamały również europejską konwencję zakazującą stosowania tortur. Posiedzenia sądu w jej i koleżanek sprawie odbywały się od rana do wieczora; sąd ogłaszał przerwy jedynie maksymalnie na 30 minut; oskarżone przez prokuratorów nie miały możliwości normalnego spożywania posiłków i picia wody; były pozbawione pełnowartościowego snu i wypoczynku; aby zdążyć na rozprawy sądowe musiały wstawać o piątej-szóstej rano – informuje portal wp.pl.

Jekatierina Samucewicz wystąpiła razem z pięcioma członkiniami grupy Pussy Riot, 21 lutego 2012 roku, w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela - najgłówniejszej świątyni prawosławnej Rosji - wykonały antyputinowski satyryczny utwór. Swój występ i utwór nazwały "modlitwą punkową". Jak tłumaczyły - ich artystyczna akcja była protestem przeciwko powrotowi na Kreml, prezydenta Władimira Putina i przeciw poparciu udzielonemu Putinowi, w kampanii wyborczej, przez zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, Cyryla I.

Wśród trzech zatrzymanych po występie performerek, oprócz Jekatieriny Samucewicz były również: 22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa i 24-letnia Maria Alochina. Dwie inne uczestniczki występu w Cerkwi (wystąpiło wtedy pięć dziewczyn) – schroniły się przed wymiarem sprawiedliwości, po udanej ucieczce z Rosji.

W wyniku rozprawy z 17 sierpnia br., Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie uznał występ zespołu Pussy Riot w soborze Chrystusa Zbawiciela, za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" i skazał trzy artystki na dwa lata pozbawienia wolności w kolonii karnej. Następnie, 10 października sąd wyższej instancji w Moskwie, utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, jednak w przypadku Jekatieriny Samucewicz zawiesił wykonanie kary na dwa lata. Wyrok ten jest prawomocny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Raczej dowodzi to kto rządzi w Rosji i świadczy ze Putin niema litości jak ktoś go nie chce przy władzy Rosji , U nas jest zile a tam zawsze było i będzie dyktatura . A do kościoła chodzi się przede wszystkim po modlić i to najlepiej cicho bo licho nie śpi. A dobry Bóg słyszy w ciszy itd.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Okazuje się że "miejsca uświęcone" tu: cerkiew, nie chronią kobiet i matek przed sądami ziemskimi! - Po co więc tam w ogóle chodzić??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.