Facebook Google+ Twitter

"Jelcyn - trzy dni w sierpniu". Rosyjska telewizja pokaże film o Jelcynie

16 września rosyjska stacja NTV (www.ntv.ru) wyemituje pierwszy fabularny film o ostatnich dniach Związku Radzieckiego. Film w reżyserii Alexandra Mohova o tragicznych moskiewskich wydarzeniach w sierpniu 1991 r.

B.N. Jelcyn i A.V.Korżakow sierpień 1991r. przed "Białym Domem" / Fot. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B2%D0%B3%D1%83%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BF%D1%83%D1%82%D1%87"Jelcyn – trzy dni w sierpniu" to dramat polityczny oparty na autentycznych wydarzeniach. W rolę Borysa Nikołajewicza Jelcyna wcielił się Dimitr Nazarov. W sierpniu bieżącego roku miała miejsce dwudziesta rocznica upadku ZSRR. Wspominano o wydarzeniach sierpniowych w mediach, jednak odnosiło się wrażenie, że ani obecne władze, ani media w Rosji nie bardzo wiedziały jak się do tej rocznicy odnieść – czy to święto, czy porażka.

Dwadzieścia lat temu

W nocy z 18 na 19 sierpnia 1991 r. Michaił Gorbaczow - ówczesny prezydent dogorywającego ZSRR - został aresztowany przez radzieckich reakcjonistów w daczy w Foros na Krymie. Władzę w ZSRR próbował przejąć Komitet Stanu Wyjątkowego, którym kierował wiceprezydent Giennady Janajew. Twardogłowe siły próbowały przywrócić stary porządek. Następnego dnia w TV i radio ogłoszono, że Gorbaczow ze względu na ciężki stan zdrowia nie może pełnić swoich obowiązków, w związku z tym G. Janajew przejmie trudy głowy państwa.

Jedna z moich znajomych „z głubinki” wspomina te wydarzenia następująco:
- Najpierw słyszeliśmy w mediach informacje, że Gorbaczow zachorował, potem była długa przerwa, żaden kanał nie odbierał. W końcu jakiś balet pokazali. No i po trzech dniach okazało się się, że żyjemy w nowym państwie.

B.N. Jelcyn 22 serpnia 1991 r. / Fot. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B2%D0%B3%D1%83%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BF%D1%83%D1%82%D1%87Wprowadzenie stanu wyjątkowego i wielu innych ograniczeń (godzina milicyjna, wstrzymanie emisji wielu wydawnictw) oraz wjazd czołgów na ulice Moskwy spowodował, że ówcześni demokraci na czele z Borysem Jelcynem postanowili stawić opór Janajewowi. Przeciwnicy komunistycznego systemu zabarykadowali się w „białym domu” (potoczna nazwa siedziby rosyjskiego parlamentu). Wokół budynku zgromadziło się kilka tysięcy ludzi, sympatyków Jelcyna. Powodzeniu Jelcyna sprzyjało również wojsko, wielu żołnierzy przeszło na jego stronę.
22 sierpnia 1991 ostatecznie nastąpił rozpad absurdalnego tworu zwanego ZSRR.

Po emisji filmu stacja NTV zaplanowała nadanie programu obejmującego dyskusję z twórcami filmu i uczestnikami wydarzeń.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.