Jeleń daje awans Auxerre!

Fantastyczny gol Ireneusza Jelenia pozwolił francuskiego AJ Auxerre odmienić losy dwumeczu z Zenitem Sankt Petersburg i awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Ireneusz Jeleń / Fot. Wikimedia CommonsPierwszy mecz na Stadionie Pietrowskiego w Sankt Petersburgu zakończył się skromną wygraną Zenitu 0:1 po golu z 3.minuty Aleksandra Kerzhakova. Polak miał w tym meczu czego żałować, bo zmarnował dwie znakomite sytuacje na zdobycie gola wyrównującego i tym samym jego zespół był zmuszony odrabiać straty.

Mocne na własnym obiekcie Auxerre od samego początku zdominowało spotkanie i w 9.minucie objęło prowadzenie za sprawą trafienia głową Cedrica Hengbarta i w tym momencie do rozstrzygnięcia kwestii awansu potrzebna była dogrywka. Francuzi nie mieli jednak zamiaru dostarczać kibicom niepotrzebnych nerwów i starali się pójść za ciosem.

I tak w 52.minucie po wykonaniu rzutu rożnego, Adam Coulibaly zagrał głową do znajdującego się na krótszym słupka Ireneusza Jelenia, a nasz rodak ekwilibrystycznym wolejem umieścił piłkę w siatce golkipera Zenitu. Tym samym to Auxerrebyło bliżej awansu do Ligi Mistrzów, a Zenit wypadał za burtę. I taki sam stan rzeczy utrzymał się do końca meczu.

Warto dodać, że nie była to jedyna zasługa Jelenia, który staje się postrachem bramkarzy. Po jednym z jego indywidualnych szarż Wiaczesław Małafiejew złapał futbolówkę poza polem karnym za co został wyrzucony z boiska. Podobna kara spotkała także innego graczy gości Tomasa Hubucana, który z kolei zgromadził dwie żółte kartki.

To nie pierwszy raz, kiedy trafienie Jelenia okazuje się być decydujące. W meczu 3.kolejki Ligue 1 zdobywając gola w 70.minucie uratował swojej drużynie remis w starciu z Valenciennes. Zadowolony z jego postawy trener Auxerre – Jean Fernandez wielokrotnie przekonywał, że nie wyobraża zespołu bez polskiego zawodnika, który nosił się z odejściem. Jednakże awans do Ligi Mistrzów praktycznie zamyka jak na razie kwestią przeprowadzki.