Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31501 miejsce

Jelenia Góra: Na początek sezonu „Kariera Artura Ui”

Premierą sztuki Bertolta Brechta, w reżyserii Wojtka Klemma, Scena Dramatyczna im. C. K. Norwida Teatru Jeleniogórskiego, zainaugurowała nowy sezon teatralny.

Program spektaklu "Kariera Artura Ui", Sceny Dramatycznej im. C. K. Norwida Teatru Jeleniogórskiego, w reżyserii Wojtka Klemma / Fot. Tomasz Sierpiński„Kariera Artura Ui” jest pierwszym tytułem wyreżyserowanym w Teatrze Jeleniogórskim przez, jego nowego dyrektora artystycznego, Wojtka Klemma.

Przedstawił on historię człowieka, który przemocą wspina się na szczyt władzy. Zadziwiająca jest siła perswazji. Siła argumentu, a raczej argumenty siły. Adaptacja nasycona jest agresją. Hałas, trzaski, jazgocąca muzyka kreuje nastrój. Jednolite, czarno-białe stroje przemawiają do wyobraźni widza. Tłum. Z tłumu wyrasta jeden. Dominant. Obala układ, siłą przejmuje władzę. To zadziwiające, jak „Kariera Artura Ui”, przypomina polityczną rzeczywistość.

Inscenizacja Klemma jest czysta w formie, prosta, czytelna. Niestety prostota udziela się aktorom. Słowa padają beznamiętnie, niewyraźnie. Na zimno. Dogrywają tonem. Wszyscy w chocholim tańcu rzucają swoje kwestie.

Dystans między słowem, a odbiorcą jest zamierzony. Konsekwentnie prowadzony przez cały spektakl. Na początku widz odbiera hałaśliwy bełkot. Z trudem zbiera szczątki informacji, by w finale wszystkie ułożyć w całość. Choć pozostał niedosyt, publiczność nagrodziła debiut Wojtka Klemma gorącymi brawami. Moim zdaniem spektakl budzi kontrowersje. Nikt z teatru nie wyjdzie obojętny.

Nowy sezon Sceny Dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego obfitować będzie w premiery. Zaplanowano ich aż 10. W „Śmierci Człowieka-Wiewiórki” na deskach zadebiutuje czterech nowych aktorów. To nie jedyna nowość. Na Scenie Studyjnej zainstalowana zostanie stała dekoracja, której elementy, w różnych konfiguracjach, wykorzystywane będą we wszystkich granych spektaklach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Teatr jestdla ludzi, nie krytykow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) No dobrze Tomku, to i ja pójdę Twoim śladem. Spróbuję napisać recenzję (pierwszą w życiu) "Blaszanego bębenka" Guntera Grassa (6 października 2007 w Gdańsku)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.