Facebook Google+ Twitter

Jeleniogórzanie stworzyli swoją skrzynię pamięci

Pod tablicą miast partnerskich Jeleniej Góry, na placu Ratuszowym, na 100 lat spoczęła dziś skrzynia pamięci. Ponownie zostanie otwarta podczas obchodów tysiąclecia miasta. Znalazły się w niej pamiątki po współczesnych mieszkańcach stolicy kotliny jeleniogórskiej.

W Jeleniej Górze trwają obchody 900-lecia miasta. Z tej okazji mieszkańcy postanowili zrobić prezent jeleniogórzanom, świętującym w przyszłości jubileusz 1000-lecia. - Mamy nadzieję, że Jelenia Góra nadal jest piękna i dobrze się rozwija - napisał Marek Obrębalski, obecny prezydent miasta, w liście do przyszłych włodarzy. W rozmowie z Wiadomościami24.pl prezydent przyznał, że marzy o Jeleniej Górze, jako prężnym ośrodku turystyczno-uzdrowiskowym. - Chciałbym, aby moi następcy w 2108 roku potrafili korzystać z piękna i zasobów naszego miasta - tłumaczy Obrębalski.

Dzieci z Przedszkola nr 27 składają swoje prace na temat: Moje miasto za 100 lat. / Fot. Tomasz SierpińskiZdaniem dzieci z Przedszkola nr 27 "Okrąglaczek", w przyszłości sporo się zmieni - Będą auta na gaz i ładniejsze domy - tłumaczy pięcioletni Karol. - Namalowaliśmy Jelenią Górę za sto lat - dodaje wyraźnie przejęty Michał. Dzieci złożyły swoje prace do skrzyni pamięci, którą zamurowano dziś pod tablicą miast partnerskich Jeleniej Góry na placu Ratuszowym. Obok niej powstanie pomnik jelenia - symbol miasta - autorstwa Marii Bor, 69 letniej absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, a obecnie mieszkanki grodu nad Bobrem.

W skrzyni znalazły się też specjalne wydania "Gazety Wrocławskiej", poświęcone Wrześniowi Jeleniogórskiemu. / Fot. Tomasz SierpińskiPrócz prac najmłodszych jeleniogórzan, w skrzyni pamięci znalazły się: grafika Marka Lehrchera, okolicznościowe publikacje - wydane z okazji 900-lecia miasta, wszystkie wydania "Biuletynu Jeleniogórskiego", ostatnie numery lokalnych gazet, płyty CD z programami informacyjnymi lokalnych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych, piernik figuralny, list Ivo Łaborewicza (Kierownika Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze) do mieszkańców grodu w 2108 roku, mosiężny dukat jubileuszowy (o nominale "4 Jelenie"), znaczek pocztowy z serii "Miasta Polskie - Jelenia Góra" z wizerunkiem Neptuna i Ratusza, program jubileuszu 60 lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, flaga miasta z 2008 roku, tabliczka z imienną listą radnych miasta, list prezydenta Marka Obrębalskiego i księga pamiątkowa, do której przez 4 dni wpisywali się sami jeleniogórzanie.

Moment wmurowania skrzyni obserwowali również najmłodsi mieszkańcy miasta. / Fot. Tomasz SierpińskiNiestety, nie wszyscy mieszkańcy zdążyli zostawić swój ślad w księdze i przynieść pamiątki - Myślałem, że do księgi będzie można wpisywać się przez cały wrzesień - mówi Wiesław Okińczyc, dawniej lekkoatleta, a obecnie nauczyciel wychowania fizycznego. - Mógłby to być doskonały finał obchodów rozpoczynającego się właśnie 50. Września Jeleniogórskiego - przekonuje i dodaje, że chciał włożyć do skrzyni jedną ze swoich sportowych pamiątek. - Życzyłabym powodzenia w przyszłości - wtóruje Jolanta Wysocka, wieloletnia mieszkanka miasta. - A do skrzyni podarowałabym pamiątkowe fotografie.

Marii Nowickiej, harcerce z Łodzi, którą również spotkaliśmy na jeleniogórskim rynku, pomysł prezentu bardzo się spodobał - Jest to ciekawy podarek na jubileusz 1000-lecia tego pięknego miasta - zachwala z uśmiechem. - Bardzo podobają mi się te malownicze kamieniczki i wszechobecny spokój - wyjaśnia harcerka.

Ciekawe jak jednowiekowy prezent zostanie przyjęty przez przyszłych jeleniogórzan, oraz jak bardzo zmieni się miasto za te 100 lat?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ciekawe :) każde miasto tak powinno :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawa sprawa. Bardzo fajny pomysł miał ktoś z tą skrzynią, szkoda, że nie będziem mogli śledzić jej dalszych losów i zobazyć fotoreportażu "Tajemnice jeleniogórskiej skrzyni pamięci." :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.