Facebook Google+ Twitter

Jemen – nowa beczka prochu (część 2)

Dla zachodnich mediów Jemen stał się następcą Afganistanu. Kraj ten musi stawić czoła także Al-Kaidzie, pomimo upatrywania źródła swoich problemów gdzie indziej.

 / Fot. YAHYA ARHAB PAP/EPA27 grudnia 2009 roku Arabia Saudyjska zadeklarowała zwycięstwo nad jezydzkimi rebeliantami z pogranicza jemeńsko-saudyjskiego, którzy zobowiązali się opuścić terytorium królestwa, czyli wycofać się do Jemenu. Zawarcie porozumienia z Arabią Saudyjską spowodowało, że problem rebelii może po raz kolejny stać się jedynie wewnętrzną kwestią Jemenu, który, przynajmniej na razie, nie może liczyć na pomoc potężnego sąsiada z północy, a i Stany Zjednoczone skupione są raczej na Al-Kaidzie, stanowiącej dla borykających się z innymi problemami władz Jemenu problem nie tak wielkiej wagi.

USA w swojej krucjacie przeciwko terrorystom dużo by zyskały na uspokojeniu sytuacji w Jemenie, nie dziwi więc chęć otworzenia tam nowego frontu w wojnie z terrorem. Jemen, jako najbiedniejszy kraj arabski, był jednym z głównych zapleczy dostarczających ochotników walczących w Afganistanie przeciwko Związkowi Radzieckiemu, a ówcześni bojownicy stanowią dzisiaj trzon Al-Kaidy (nie wyłączając Osamy bin Ladena). Także we współczesnych regionalnych konfliktach, chociażby w Iraku czy Afganistanie, pochodzenie bojowników wskazuje, że od końca lat 80. niewiele się w tej kwestii zmieniło – obywatele Jemenu w dalszym ciągu chętnie walczą przeciwko jakiejkolwiek okupacji na ziemiach islamu.

Także legalne władze kraju miały niejednoznaczny stosunek do bojowników islamskich, których siłę wykorzystywali w wojnie domowej przeciwko mającemu ambicje separatystyczne południowi. Jednak po zamachach z 11 września, obawiając się podzielenia losu Afganistanu, Jemen stał się dla Stanów Zjednoczonych wzorowym partnerem w walce z terroryzmem. Porozumienie z „wielkim szatanem” spowodowało, że władze w Sanie stały się kolejnym „bezbożnym reżimem”, zwalczanym przez terrorystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beczek prochu jest na tym świecie więcej.Przeczytałem z zainteresowaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.