Facebook Google+ Twitter

Jemen. Zamach bombowy na pałac prezydencki w Mukalla

Samobójczy zamach bombowy, który miał miejsce w sobotę, przyczynił się do śmierci 26 osób w Mukalla na południu Jemenu. Większość ofiar to żołnierze elitarnej Gwardii Republikańskiej.

Flaga Jemenu / Fot. unknown/public domain Zamach miał miejsce w czasie, kiedy w stolicy Jemenu, Sanie, trwała ceremonia zaprzysiężenia nowego prezydenta. Abd ar-Rabi Mansur al-Hadi zastąpił Alego Abdullaha Saleha, który zrezygnował wobec wielomiesięcznych protestów i wyrazów dezaprobaty dla swoich rządów.

Świadkowie opowiadają, że na teren prezydenckiej posiadłości w Mukalla (prowincja Hadramaut) usiłował wjechać samochód. Pojazd eksplodował przy wjeździe, a żołnierze, którzy ocaleli otworzyli ogień. Niewymieniony z nazwiska przedstawiciel kół wojskowych powiedział dziennikarzowi agencji AFP, że samochód był typu pick-up, a po ataku "pozostały odciski palców Al-Kaidy". BBC donosi też, że agencja Reuters dowiedziała się od swojego źródła, iż atak był "odwetem za zbrodnie Gwardii Republikańskiej".

Gwardia Republikańska jest elitą wojsk Jemenu. Formacja nadal pozostaje pod komendą Ahmeda, syna ustępującego prezydenta Alego Abdullaha Saleha.

Przebywający o 540 km dalej prezydent al-Hadi zapowiedział kontynuację walki z Al-Kaidą, co określił "narodowym i religijnym obowiązkiem". Jak dalej podaje BBC, nowy prezydent oznajmił: "Jeżeli nie przywrócimy bezpieczeństwa, to jedynym wynikiem będzie chaos".

Jemen trawi plaga rebelii, która przybiera na sile w południowej i dalekiej północnej części kraju. Odczuwalne są wpływy Al-Kaidy. Narastają obawy, że ekstremiści mogą próbować wywołać kryzys podobny do tego, który doprowadził do rezygnacji Alego Abdullaha Saleha.

Pochodzący z południa kraju al-Hadi opowiada się za dialogiem z separatystami. Obiecał też zmiany w polityce mieszkaniowej i militarnej.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.