Facebook Google+ Twitter

Jemeńska iskra?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-11-24 17:16

Nasilająca się ofensywa saudyjskich wojsk przeciwko rebeliantom w północnym Jemenie coraz bardziej zaognia sytuację w rejonie. O jego zapalnym charakterze świadczą chociażby reakcję USA i Iranu.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rocket_is_launched_from_an_ASTROS-II_MLRS.JPEG / Fot. Wikimedia CommonsWedług oficjalnego komunikatu saudyjskiego ministra obrony i lotnictwa, księcia Khaleda bin Sultana, który pojawił się na początku listopada, Arabia Saudyjska zakończyła działania zbrojne w północnym Jemenie. Aktywność saudyjskich wojsk w rejonie wymierzona była przeciwko zapuszczającym się na jej tereny grupom rebeliantów Houthi. Jak podaje jednak stacja Al Jazeera, królewska armia przystąpiła do ponownej, znacznie bardziej zmasowanej ofensywy, angażując zarówno formacje pancerne, artylerię oraz lotnictwo.

Oficjalny spokój

Informacje te nie zostały do tej pory oficjalnie potwierdzone przez żadną ze stron. Władze jemeńskie podkreśliły jednak, że każde z państw prowadzi działania przeciw rebeliantom na swoim terenie, dementując jakoby saudyjskie oddziały miały ponownie wkroczyć do Jemenu. Informacje o nowej ofensywie przekazała stacja Al-Jazeera, powołując się na informacje swojego korespondenta w północnym Jemenie, Hashema Ahelbarra oraz przedstawicieli rebeliantów Houthi. Według tych doniesień, saudyjskie wojska zaatakowały w poniedziałek (23.11), rozpoczynając działania w kilku przygranicznych prowincjach m.in. Malahiz i Shada. Według świadków w operacji biorą udział bardzo liczne jednostki pancerne, artyleria oraz lotnictwo.

Akcja ratunkowa?

Zdaniem Hashema Ahelbarra, wznowienie działań przez saudyjskie wojsko może wiązać się z próbą odbicia swoich żołnierzy schwytanych przez Houthi. Komunikaty rebeliantów potwierdzają, że udało im się w ostatnim czasie zabić, a także wziąć w niewolę wielu saudyjskich żołnierzy. W swoim oświadczeniu z początku listopada, saudyjski minister obrony i lotnictwa podkreślił, że tego typu "wypady" mogą być jeszcze powtarzane przez Rijad. Według saudyjskiego ministra spraw wewnętrznych, księcia Nayefa bin Adela Aziza Saudi, działania wojsk saudyjskich odbywają się bez współpracy z jemeńskim rządem i nie są niczym innym jak tylko obroną wewnętrznego bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Super, że o tym piszesz. Czekam na kolejne relacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

ah ta wielka gra :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.