Facebook Google+ Twitter

JEREMIE - szansa na sfinansowanie innowacyjnych projektów

Funkcjonowanie tego programu oparte jest na przekształceniu środków, przyznanych Polsce, w ramach Funduszy Strukturalnych na lata 2007-2013. Środki te, posłużą jako instrumenty finansowe, np. kredyty, poręczenia i kapitał podwyższonego ryzyka oraz gwarancje, przy czym każdorazowo będą dostosowywane do regionów lub całego kraju.

Polski rząd jeszcze nie zdecydował, czy nasz kraj przystąpi do programu. Obecnie prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego oraz Komisją Europejską, w celu wynegocjowania jak najlepszych warunków dysponowania środkami finansowymi w ramach JEREMIE. Jest on wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Najważniejszym celem programu jest wspomaganie rozwoju sektora mikro-, mały i średnich przedsiębiorstw. Jak dowiedział się dziennikarz Wiadomości24.pl, największe zainteresowanie programem wykazały województwa Wielkopolskie, Dolnośląskie i Zachodniopomorskie.

O przyznaniu środków z programu, decydować będą określone dla regionu potrzeby na wdrażanie innowacyjnych projektów. Jeżeli badania wykażą braki, a region przystąpi do programu, zostaną przygotowane specjalne instrumenty finansowania działalności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) - mówi Agnieszka Bauer, konsultant w zespole doradztwa europejskiego firmy Accreo Taxand.

Najważniejszą funkcją oferowaną przez JEREMIE jest to, że wszystkie instrumenty finansowe są odnawialne, w przeciwieństwie do jednorazowych grantów z programów operacyjnych. Pieniądze programu JEREMIE, otrzymane w postaci np. pożyczki, przedsiębiorca musi spłacić. Dzięki temu, środki stale będą krążyły, a przedsiębiorca wielokrotnie będzie mógł ubiegać się o poręczenie czy gwarancje finansowe. To korzystne rozwiązanie dla MŚP, bo ciągłość finansowania dla wielu jest niezbędna. Przedsiębiorca, po spłaceniu kredytu, może wziąć kolejny w ramach tego samego programu, który zwiększa dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania.

Środkami zgromadzonymi w ramach JEREMIE administrował będzie Fundusz Zarządzający, wybrany na zasadach przetargu. Każdy region - w przypadku nie przystąpienia przez Polskę do programu na szczeblu centralnym - może zażyczyć sobie, by instytucją zarządzającą był Europejski Fundusz Inwestycyjny, ale za taką usługę potrącona zostanie prowizja.

Zdaniem Agnieszki Bauer, jeśli chodzi o kapitał podwyższonego ryzyka, Krajowy Fundusz Kapitałowy będzie zaangażowany w dystrybucję 3.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Jest on dość podobny do JEREMIE, ale oferuje inne instrumenty finansowe. JEREMIE z założenia włącza się w inwestycje z kapitałem podwyższonego ryzyka i zwłaszcza takie inwestycje chce wspierać.

Fundusz zarządzający dokonuje selekcji i akredytacji lokalnych pośredników finansowych. Mogą być to instytucje, które dostarczają przedsiębiorcom możliwość pozyskania dodatkowych źródeł finansowania, np. banki. To właśnie one otrzymają kapitał od JEREMIE, bo bank jest w stanie - z tych pieniędzy - stworzyć produkty finansowe, po podpisaniu umowy z instytucją zarządzającą. Wynika z tego, że bank pełni jedynie rolę pośrednika, dlatego z punktu widzenia takiej instytucji, korzystnie jest przystąpić do programu.

Komisja Europejska zapewnia, że każdy kraj może przeznaczyć dowolną ilość środków z PO na pieniądze w ramach JEREMIE. Zalecane jest, by w danym kraju bądź regionie, na realizację w ramach JEREMIE przeznaczyć 5 proc. środków przyznanych w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego 2007 - 20013. Natomiast EFI twierdzi, że z administracyjnego punktu widzenia może to być ok. 70 mln euro. Jak dotąd, na przekształcenie środków z EFRR na JEREMIE zdecydowały się Słowacja Grecja oraz region Lombardii.

Jak nieoficjalnie dowiedziały się Wiadomości24.pl, gdyby Polska przystąpiła do programu na poziomie centralnym, musiałaby poświęcić część środków, które zostały ulokowane dla priorytetu trzeciego (3.2) Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ale bardziej prawdopodobne jest, że nasz rząd podpisze umowę dla zarządzania z poziomu regionalnego. Dzięki temu, środki będą pochodzić z regionalnych programów operacyjnych. Znaczy to, że nie wszystkie regiony muszą przystępować do programu w jednakowym czasie.

Najważniejsze założenia programu:
- pierwszeństwo finansowania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla wysoce innowacyjnych projektów,
- możliwość wykorzystywania odnawialnych instrumentów rynku finansowania, zamiast jednorazowych dotacji,
- uwzględnienie specyfiki lokalnych potrzeb MŚP przy budowaniu oferty produktów finansowych,
- po przekształceniu z PO IG na JEREMIE, przedsiębiorcy będą mogli korzystać z funduszy do 2013 roku + 2 lata, ponieważ źródła finansowania są odnawialne i nie podlegają zasadom Funduszy Strukturalnych.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ Niech lepiej się szybko decydują... Bo przegapią kolejną atrakcyjna okazję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.