Facebook Google+ Twitter

Jerozolima: Masowe protesty Palestyńczyków przeciw wysiedlaniu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-07 10:38

Trzy tysiące Izraelczków, Palestyńczyków i cudzoziemców protestowało przeciwko izraelskiej kolonizacji wschodniej - arabskiej części Jerozolimy.

W dzielnicy Sheikh Jarrah w ostatnim czasie kilka Palestynskich rodzin eksmitowano, a kolejnych 28 otrzymało nakazy opuszczenia swoich domów. Zamieszkali w nich osadnicy żydowscy.

"Protestujemy razem: Izraelczycy i Palestyńczycy. Nie godzimy się na wyrzucanie Arabów z ich domów" - mówili manifestanci, trzymając palestyńskie i izraelskie flagi. Domy kilku arabskich rodzin w dzielnicy Sheikh Jarrah przejęli osadnicy żydowscy na podstawie decyzji sądu. Argumentowali, że mieszkali w nich przed powstaniem Izraela. "Wróciliśmy na swoją ziemię" - mówili osadnicy, którzy zorganizowali kontrmanifestację.

Izrael wschodnią Jerozolimę okupuje od 1967 roku. W tym czasie w zbudowanych tam osiedlach zamieszkało 200 tysięcy Żydów. Autonomia Palestyńska, chce aby ta arabska część miasta stała się w przyszłości stolicą palestyńskiego państwa i żąda od Izraela wstrzymania rozbudowy osiedli, burzenia domów i eksmitowania Arabów. Władze w Tel Avivie się na to nie godzą.

To była największa jak do tej pory manifestacja w Sheikh Jarrah. Wcześniejsze i dużo mniejsze rozpędzała policja. Sąd Najwyższy zezwolił jednak na organizowanie protestów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.