Facebook Google+ Twitter

Jerozolima: Setki ortodoksyjnych Żydów starły się z policją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-27 22:12

W Jerozolimie doszło do starć setek ortodoksyjnych Żydów z policją. Protestowali oni przeciwko otwarciu w szabat parkingu w okolicach Starego Miasta. Kontrmanifestację zorganizowali świeccy mieszkańcy Jerozolimy.

Ortodosyjni Żydzi starli się z policją w swojej dzielnicy Mea Szearim. Funkcjonariusze próbowali ich powstrzymać, kiedy maszerowali w kierunku urzędu miejskiego. Demonstranci w odpowiedzi obrzucili policjantów różnymi przedmiotami. 18 osób zostało zatrzymanych.W tym samym czasie na ulice wyszli świeccy mieszkańcy miasta. Trzymali izraelskie flagi, skandowali "Wolna Jerozolima" i "Haredim tyrani". Haredim to określenie ortodoksyjnych Żydów.


Parlamentarzysta Ilan Gilon powiedział, że ortodoksi czynią życie w mieście nie do zniesienia i zmuszają w ten sposób osoby niereligijne do emigracji.


Ortodoksyjni Żydzi protestują od kiedy burmistrz miasta postanowił otworzyć parking w szabat. Ich zdaniem jest to profanacja świętego dnia. Nir Barkat bezskutecznie próbował doprowadzić do kompromisu. Ostatecznie zgodę na otwarcie parkingu wydał sąd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.