Facebook Google+ Twitter

Jerzy Barczyński, tarnowski bard

Poezja jest jego pasją. Debiutował jako poeta w Polskim Radiu w latach sześćdziesiątych minionego stulecia, dziś ma na swoim koncie kilka tomików wierszy.

Mieszka bardzo skromnie, w jednym z bloków w Tarnowie. Z trudem przemieszcza się po ciasnym pokoju wypełnionym po brzegi książkami, porcelanowymi wazonami, pokoju promieniującym świętymi obrazami, symbolami „Solidarności” lat osiemdziesiątych minionego stulecia, zawieszonymi na słomiance ze zdjęciami Jana Pawła II, księdza Jerzego Popiełuszki i Pyjasa.

Barczyński lubi mieć książki pod ręką, bo w każdej chwili szuka czegoś, a to podziękowania z Watykanu za swoją książkę poetycką, którą Jurek przesłał Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, a to autografu Violetty Villas, a to albumów fotograficznych, miejsc szczególnie ważnych dla Polaków. To właśnie tutaj, w tej „klitce”, powstają wiersze. Pisze je odręcznie. Poprawia, poprawia i przepisuje na czysto. Później daje kolegom do przepisania albo na maszynie „Underground” albo w edytorze tekstu.

Przez lata pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego jako magazynier. Obecnie Barczyński jest rencistą, poetą działającym w Stowarzyszeniu Autorów Polskich i grupie poetyckiej „Obserwatorium”. W 1980 r. debiutuje tomikiem wierszy „Dezerter”. Później wydaje „Noc refleksji” oraz „Wyspy życia” w 2007 r. Publikuje wiersze m.in. na łamach „Magazynu Kulturalnego”, „Metalowca Tarnowskiego”, „Gazety Południowej”, „Przewodnika Katolickiego”, „Pogłosów Kramu”, „Odwetu”, „Tarniny”, tygodnika „TEMI”. Wiersze Barczyńskiego przedstawiało również Polskie Radio.

Obecny jest w arkuszach literackich grupy poetyckiej „Obserwatorium” oraz w zbiorach poezji „Biały autobus”, „Galaktyka tarnowskich poetów”, „Antologia poezji zapomnianej”, „Jesienne liście”. Bierze udział w programie tarnowskiego muzyka Jerzego Kołodzieja, zmarłego w Stanach Zjednoczonych „Goście Pana Jurka” oraz w projekcie Domu Mediowego i Portalu Aktywnych Europejczyków - „Galaktyka tarnowskich poetów i malarzy” zrealizowanym w Parku Strzeleckim w Tarnowie. W jednym ze swoich utworów Barczyński pisze:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.