Facebook Google+ Twitter

Jerzy Buzek dla W24: Zawsze można wiele rzeczy zrobić lepiej

Cztery lata temu Jerzy Buzek objął funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Czy jego kadencja była sukcesem czy porażką? Zapytaliśmy o to samego Jerzego Buzka.

Dokładnie cztery lata temu, 14 lipca 2009 Jerzy Buzek został wybrany Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W głosowaniu podczas pierwszej sesji plenarnej Jerzy Buzek zdobył aż 555 głosów Jerzy Buzek w ogniu pytań po wyborze na przewodniczącego PE. / Fot. Paweł Kiliańskiparlamentarzystów, natomiast jego rywalka, Eva Britt-Svensson zaledwie 89 głosów. Po raz pierwszy w historii Polak objął jedno z najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Czy zdaniem Jerzego Buzka, ten czas został w pełni wykorzystany?

- Zawsze można wiele rzeczy zrobić lepiej. Zrobiłem wszystko, aby wzmocnić Parlament, bo to daje lepszą, demokratyczną reprezentację potrzebną w Unii, a równocześnie Parlament stara się o większy unijny budżet, który nas jednoczy i stwarza możliwość tworzenia nowych miejsc pracy. PE także zabiega o prawa człowieka, dobre sąsiedztwo (np. Ukraina), co jest ważne nie tylko dla Polski. Reprezentowałem UE na arenie międzynarodowej, spotykałem się z wieloma politykami z całego świata, gdzie staraliśmy się rozwiązać wiele problemów - prawa człowieka, kryzys gospodarczy itp. Starałem się jak najbardziej efektywnie wykorzystać ten czas - powiedział Jerzy Buzek dla Wiadomości24.pl.

Unia Europejska podczas kadencji Jerzego Buzka znajdowała się w trudnym położeniu. Wiele obserwatorów zastanawiało się, czy nowy przewodniczący zapanuję nad kryzysem. Co najbardziej zaskoczyło pozytywnie i negatywnie Jerzego Buzka podczas jego kadencji?

- Pozytywnie - ogromny wpływ UE na nasze sąsiedztwo: Zachodnie Bałkany, Północna Afryka, Wschód Europy, ale także Azja Południowo-Wschodnia czy daleka Ameryka Południowa. Wiele państw, nie tylko europejskich chce wstąpić do UE albo tworzyć coś podobnego na kształt Unii. Jesteśmy wzorem do naśladowania. Zaskoczeniem była niemożność rozwiązania sytuacji na Białorusi i przedłużający się kryzys gospodarczy - wyjaśnił były premier.

Jerzy Buzek dowiaduję się, że został wybrany przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. / Fot. Paweł Kiliański W latach 1997-2001 Jerzy Buzek był premierem polskiego rządu. Jego kadencja zakończyła się przegranymi wyborami. W 2009 roku uzyskał najlepszy wynik w wyborach do europarlamentu w skali całego kraju i został przewodniczącym ważnej instytucji. To pokazuje zawrotność polityki. Czy łatwiej było kierować polskim rządem, czy pracami Parlamentu Europejskiego?

- Trudniejsze było kierowanie polskim rządem. Byłem wtedy odpowiedzialny za cały kraj, często musiałem podejmować trudne decyzje. Z perspektywy czasu uważam, że udało nam się wtedy bardzo dużo zrobić. Praca przewodniczącego Parlamentu Europejskiego była natomiast bardziej absorbująca i wyczerpująca. Często się zdarzało, że wymagała pracy przez 18 godzin/dobę - dodał Jerzy Buzek.

Wybory do Europarlamentu już za rok. Politycy zaczynają powoli przygotowywać się do morderczej kampanii wyborczej. Media zaczynają spekulować, jakie nazwiska pojawią się na listach wyborczych. Duże zainteresowanie wzbudza też nowe stowarzyszenie, kierowane przez byłego prezydenta, Aleksandra Kwaśniewskiego. Czy zdaniem Jerzego Buzka, Europa+ przekroczy próg wyborczy?

- Jak pokazują badania opinii publicznej, ta partia miałaby szansę w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kierowana jest Pierwsze czytanie nowego przewodniczącego. / Fot. Paweł Kiliańskiprzez Aleksandra Kwaśniewskiego, który nadal jest popularnym politykiem w naszym kraju. Nie jestem jednak natomiast przekonany, czy Europa+ ma szansę w wyborach do polskiego Sejmu - powiedział Jerzy Buzek.

Czy były premier będzie kandydował w nadchodzących wyborach?

Nic nie wskazuje na to, że nie będę kandydował - zakończył z uśmiechem Jerzy Buzek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.