Facebook Google+ Twitter

Jerzy Buzek doktorem honoris causa Uniwersytetetu Śląskiego

11 czerwca, w auli wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Jerzy Buzek otrzymał tytuł doktora honoris causa.

Kilka minut po godzinie 14, w auli wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Ślaskiego w Rektor UŚ wręcza Jerzemu Buzkowi tytuł doktora honoris causa / Fot. Paweł KiliańskiKatowicach, rektor Uniwersytetu Ślaskiego, prof. Wiesław Banyś, powitał Jerzego Buzka i m.in wojewodę śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, prezydenta miasta Katowice, Piotra Uszoka, konsulów Francji, Czech i Słowenii, profesorów oraz wszystkich zaproszonych gości.

Jerzy Buzek po wręczeniu dyplomu / Fot. Paweł KiliańskiUroczystości rozpoczęły się od laudacji byłego rektora UŚ, Janusza Janeczka, który w skrócie przypomniał bardzo ciekawą, ale również burzliwą przeszłość przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - Gdyby Jerzy Buzek żył w normalnym kraju, a nie w PRL-u, pewnie jego droga życiowa potoczyłaby się zupełnie inaczej. Profesor jest dobitnym przykładem na to, jak należy się sprzeciwić złemu ustrojowi".

Rektor uniwersytetu podkreślał, że Buzek nigdy nie wyparł się "ziemi, która go wykarmiła", a wręcz Na gali pojawiło się wiele wpływowych osób m.in prezydent Katowic oraz wojewoda / Fot. Paweł Kiliańskiprzeciwnie, od początku swojej działalności politycznej podkreślał ważność regionu. - Jerzy Buzek nie mówi o wyższości Śląska nad resztą świata, ale każdym kroku stara się ją pokazać.

Jerzy Buzek podczas przemówienia / Fot. Paweł KiliańskiPo wykładzie i przypomnieniu zdarzeń z biografii profesora, przyszedł czas na uroczyste przyznanie Jerzemu Buzkowi najwyższej godności akademickiej, jaką jest tytuł doktora honoris causa. Jeden z profesorów po łacinie przeczytał uroczysty tekst, po czym rektor Uniwersytetu Ślaskiego, Wiesław Banyś, wręczył dokument poświadczający nadanie tytułu.

Jerzy Buzek jak zwykle z wielką skromnością podzielił się swoimi Jerzy Buzek otrzymał wiele pamiątkowych podarunków / Fot. Paweł Kiliańskiodczuciami. - Zostałem bardzo licznie obdarowany różnymi prezentami podczas tej uroczystości. Przeżywam ją w sposób absolutnie szczególny. Jestem bardzo szczęśliwy.

Pamiątkowy dokument / Fot. Paweł KiliańskiNowy doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, przypomniał wszystkim losy i historię swojej "małej ojczyzny". - Śląsk był i jest silny nie tylko węglem, ale także duchem. Śląsk był i jest powodem do dumy milionów ludzi, a to wszystko dzięki ciężkiej pracy - zakończył.

Po chwili już trochę mnie poważniej dodał: - Kilkadziesiąt lat temu sadziłem drzewka w śląskim Zoo oraz w okolicach planetarium. Wówczas wojewódzki park był nazywany "Doliną Szwajcarską". Budowałem również Stadion Śląski. Nawet jeśli Aula Uniwersytetu Śląskiego / Fot. Paweł Kiliańskinie odbędą się na nim mecze Euro 2012, to i tak będzie powodem do dumy wszystkich mieszkańców regionu.

Brawa pod koniec uroczystości / Fot. Paweł KiliańskiNa koniec, Jerzy Buzek podzielił się swoimi marzeniami z dzieciństwa, które jak się później okazało, spełniły się w 100 proc. - W wieku 15 lat marzyłem o tym, żeby zostać posłem w wolnej Polsce. Jak sami wiecie, w 1997 roku to marzenie się spełniło, jednak nie nacieszyłem się nim długo, bo zostałem wybrany szefem rządu. Jestem z tego bardzo dumny - powiedział Buzek.

Warto przypomnieć, że Jerzy Buzek jest już doktorem honoris causa kilku uniwersytetów na całym świecie m.in w Dortmundzie i w Seulu oraz politechnik: Śląskiej, Opolskiej i Łódzkiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ma swój wkład w jednoczeniu Europy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.