Facebook Google+ Twitter

Jerzy Buzek gościem ECOFORUM w Lublinie

W Lublinie odbyła się Międzynarodowa konferencja ECOFORUM zatytułowana "Po pierwsze środowisko". Jej patronem honorowym i gościem uroczystej sesji 1.10.2010 r. był przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Jerzy Buzek na Zamku Lubelskim / Fot. Elżbieta RubiecJak widać, kwestia ekologii jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Na świeczniku pojawiły się głównie kwestie ekologiczne poruszane w kontekście górnictwa i ciepłownictwa. Drugi panel dyskusyjny poświęcony był ochronie środowiska. Podczas trzydniowego ECOFORUM odbywały się także posiedzenia kapituł ogólnopolskich konkursów - Promotor Ekologii, Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku, Samorząd Przyjazny Środowisku.

Lubelskie ECOFORUM skupiało najlepszych specjalistów z zakresu ochrony środowiska, którzy dyskutowali min. o zagospodarowaniu odpadów górniczych czy wykorzystaniu w energetyce nowych ekologicznych technologii. Wśród naukowców - zarówno teoretyków, jak i praktyków - znalazł się także dr Andrzej Jagusiewicz, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Uroczysta konferencja na Zamku Lubelskim / Fot. Elżbieta RubiecWspółorganizatorami konferencji był Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA, Zakłady Azotowe "Puławy", Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lubelski Urząd Wojewódzki, Lubelski Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Lublin, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.

Podczas otwartych dyskusji wymieniano doświadczenia i pomysły, których celem byłaby skuteczniejsza ochrona środowiska i korzystanie z niego w bardziej odpowiedzialny sposób. Na warsztat wzięto także propozycje zmian przepisów dotyczących np. składowania odpadów zawierających azbest czy kontroli zakładów posiadających wdrożone systemy zarządzania środowiskiem.

Obrady ECOFORUM odbywały się w lubelskim Hotelu Europa, zaś uroczysta sesja w dniu 1 października z udziałem Jerzego Buzka miała miejsce na Zamku Lubelskim.

Ponadto w piątkowy ranek, oprócz Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, ze swoimi przemowami wystąpili min. europosłowie z Lubelszczyzny: Lena Kolarska-Bobińska oraz Mirosław Piotrowski. Obrady prowadzili m.in. wspomniany już Andrzej Jagusiewicz i Jerzy Majchrzak - dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podczas przemowy / Fot. Elżbieta RubiecUnia Europejska nie zrezygnuje z węgla, raczej zastosuje środki pozwalające wykorzystywać go z niewielką emisją. Jerzy Buzek wskazał ważne firmy - "Bogdankę" i Zakłady Azotowe w Puławach oraz pozostałe, zainteresowane tym, by pakiet klimatyczny nie uderzył w Polskę. Buzek twierdził, iż nie powinno być powodów do narzekań z tytułu opłat, gdyż każdy z nas chce żyć w czystym środowisku z rzekami, które nie będą przypominały ścieków. Podkreślał, że są środki na ochronę środowiska naturalnego, które należy mądrze wykorzystać i dokonać skoku technologicznego. Zapewniał też, że Lubelszczyznę na to stać.

Zdaniem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wszelkie narzekania są nieuzasadnione, gdyż sytuacja ekologiczna zarówno Europy, jak i Polski staje się coraz lepsza. Założeniem organizatorów i inicjatorów ECOFORUM jest cykliczność tego wydarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesujący artykuł.

A w piosence śpiewali: "Jedzie, jedzie wózek (...)"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.