Facebook Google+ Twitter

Jerzy Buzek: Nie ma już czasu na rozważania, decyzja musi zapaść

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-19 15:51

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaapelował do unijnych przywódców, by już dziś zdecydowali o obsadzie najwyższych stanowisk we Wspólnocie.

Po 18.00 rusza w Brukseli szczyt, na którym ma zapaść decyzja w tej sprawie. Na razie kandydatów jest więcej niż miejsc do obsadzenia, więc zapowiadają się trudne rozmowy.
Przewodniczący Europarlamentu powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że nie ma już czasu na rozważania, decyzja zapaść musi, po to, by Komisja Europejska mogła jak najszybciej zacząć pracować.

Szef Europarlamentu powiedział, że osoba wybrana na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej powinna zapewnić koordynację sprawnej pracy i wsłuchiwać się w głos wszystkich krajów. Natomiast szef unijnej dyplomacji to osoba, która będzie twarzą Wspólnoty w sprawach zagranicznych. Jerzy Buzek podkreślił, że każdy szef dyplomacji każdego państwa na świecie na pierwszym miejscu powinien mieć w swoim telefonie jego numer.

Polska szczególnie interesuje się, kto zostanie unijnym ministrem spraw zagranicznych. Polityk ten bowiem będzie zajmował się sprawami, które są ważne jeśli chodzi o interes państwa. Osoba ta może nam gwarantować spójną politykę w tak ważnych kwestiach jak bezpieczeństwo energetyczne czy ekonomiczne - podkreśla szef Europarlamentu.

Jerzy Buzek po raz kolejny opowiedział się za tym, by jedno z dwóch najwyższych stanowisk przypadło kobiecie.Jego zdaniem byłby to bardzo dobry sygnał o Unii Europejskiej.

Jedną z kobiet, która ubiega się o stanowisko przewodniczącej Rady Europejskiej, jest łotewska prezydent Vaira-Vike Freiberga. Nie ma ona jednak za sobą silnego poparcia innych krajów, dlatego wydaje się, że nie ma większych szans. Największym faworytem jest natomiast belgijski premier Herman Van Rompuy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.