Facebook Google+ Twitter

Jerzy Buzek: nie ma tolerancji dla korpucji w Parlamencie Europejskim

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-23 19:32

Na sesji PE, 23 marca, przewodniczący Jerzy Buzek złożył oświadczenie w sprawie podejrzeń o korupcję, jakie pojawiły się wobec trzech parlamentarzystów po publikacjach prasowych w tym tygodniu.

Przewodniczący Buzek poinformował, że poseł Zoran Thaler (S&D, SL) w środę zrzekł się mandatu posła do Parlamentu Europejskiego. Poseł Ernst Strasser (EPP, AT) zasygnalizował zamiar zrzeczenia się mandatu w najbliższych dniach. Poseł Adrian Severin (S&D, RO) podjął decyzję o opuszczeniu grupy socjalistów i demokratów i od środy jest posłem niezrzeszonym.

Jerzy Buzek powiedział, że rezygnacje te lub ich zapowiedzi są konsekwencją poważnych zarzutów, które pojawiły się po publikacjach w europejskich mediach. Poinformował, że prezydium PE zajmowało się tą sprawą w godzinach rannych i zamierza kontynuować to spotkanie dziś wieczorem.

"Jesteśmy zdeterminowani, aby stosować politykę 'zero tolerancji' wobec zachowań, które doprowadziły do rezygnacji naszych kolegów", powiedział przewodniczący. "Jestem zdecydowany stać na straży uczciwości tej Izby i jej członków", kontynuował Jerzy Buzek.

"Chciałbym przypomnieć wam jak wielką odpowiedzialność publiczna spoczywa na nas jako
wybranych przedstawicielach obywateli. Obywatele powierzyli nam prawo do sprawowania władzy w ich imieniu. Nie możemy zawieść tego zaufania", powiedział Buzek. Zapowiedział, że Parlament będzie w pełni współdziałał z kompetentnymi organami w celu pełnego wyjaśnienia i sprawdzenia, co naprawdę zaszło w tej sprawie. Parlament pozostanie także w kontakcie z ministerstwami spraw zagranicznych krajów pochodzenia trzech posłów i będzie informowany o działaniach krajowych organów sprawiedliwości wobec nich.

Przewodniczący Buzek powiedział, że sprawa ta uzmysłowiła konieczność wzmocnienia wewnętrznego kodeksu postępowania w tego typu przypadkach, włącznie z wprowadzeniem bardziej dotkliwych sankcji. "Uważam, że ostatnie wydarzenia ukazują potrzebę istnienia
prawnie wiążącego kodeksu postępowania dla lobbingu w instytucjach Unii Europejskiej", stwierdził przewodniczący.

Przewodniczący Buzek zapowiedział, że będzie na bieżąco informował wszystkich posłów o dalszym przebiegu tej sprawy.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.