Facebook Google+ Twitter

Jerzy Buzek o niechrześcijańskim "Kalendarzu uczniowskim" UE

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-02-03 08:21

W "Kalendarzu uczniowskim" wydanym przez Unię Europejską na rok szkolny 2010/2011 nie zaznaczono ani jednego święta chrześcijańskiego. Nie pominięto jednak świąt sikhów, hinduskich, muzułmańskich i żydowskich. Przeciw takim poczynaniom ostro zaprotestował ksiądz Jan Byrt z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku. Zdarzenie skomentował też Jerzy Buzek, przewodniczący PE.

Screen pisma Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. / Fot. Ewa Krzysiak Unia Europejska wydała "Kalendarz Uczniowski" na rok szkolny 2010/2011, w którym nie zaznaczono ani jednego święta chrześcijańskiego. Kalendarz ukazał się we wszystkich 27 krajach członkowskich. Nakład wyniósł 3 275 500 egzemplarzy i dotarł do 21 tysięcy szkół.

Nie zapomniano jednak w nim umieścić świąt sikhów, hinduskich, muzułmańskich i żydowskich. Wywołało to oburzenie wielu chrześcijan. W liście skierowanym do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka ks. Jan Byrt wyraził zaniepokojenie tym faktem i domagał się gwarancji, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.

Nie wiadomo dlaczego doszło do tej sytuacji, tym bardziej, że około 90 proc. mieszkańców Unii Europejskiej to chrześcijanie. Trudno się w tym momencie dziwić wzburzeniu wiernych. I temu, że słowo "przepraszam", wypowiedziane po protestach przez komisarza UE Johna Dalliego, odpowiedzialnego za wydanie w takiej formie kalendarza, nie było satysfakcjonujące. Kalendarz (zdjęcie ilustracyjne) / Fot. Ewa Krzysiak

Ostatecznie francuski minister do spraw europejskich Laurent Wauquiez zapewnił, że nowa wersja Kalendarza Uczniowskiego Unii Europejskiej będzie zawierać też święta chrześcijańskie, zaś do egzemplarzy, które znalazły się już na rynku, zostanie dołączony suplement.

Do tej sprawy odniósł się też Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W liście skierowanym do ks. Jana Byrta znalazła się obietnica polubownego rozwiązania problemu, który w przyszłości nie powinien już mieć miejsca. "Parlament Europejski jest wrażliwy na sprawy dotyczące losu chrześcijan [...] W trakcie sesji plenarnej w Strassburgu przyjęliśmy rezolucję potępiającą ataki na społeczności chrześcijańskie w świecie. Zaapelowaliśmy w niej o wypracowanie mechanizmów skutecznie przeciwdziałających podobnym zagrożeniom."

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (9):

Sortuj komentarze:

zmGSZHHhLwdwC
  • zmGSZHHhLwdwC
  • 27.06.2011 01:37

I'm out of laegue here. Too much brain power on display!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu nie chodzi o święta Maryjne, ale oto, że nie ma świąt takich jak np. Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Ja nawet nie wiem kim są sikhowie, ale na pewno jest ich mniej niż chrześcijan. W Europie za bardzo przejmują się prawami mniejszości zapominając o prawach większości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wszyscy chrześcijanie to katolicy. Akurat wspomniani w artykule Jan Byrt i Jerzy Buzek to ewangelicy i świąt maryjnych nie obchodzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...Ale np. za Wiki tylko samych świąt tzw. maryjnych mamy kilkadziesiąt, to nie wiem czy po uwzględnieniu wszystkich katolickich, w kalendarzu starczyłoby miejsca na jakiekolwiek inne ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj - tam są chyba tylko te główne... No ale cóż - nie jestem katolikiem, to mam prawo nie znać dat ich wszystkich ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2011 00:05

http://www.towazne.pl/pl_katalog_terminow.php?idg=%B6wi%EAta+katolickie

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wymień wszystkie... :]

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta
  • Danuta
  • 03.02.2011 12:48

Nie zamieścili świąt chrześcijańaskich, bo chrześcijanie znają daty swoich świąt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A są jakieś święta pogańskie (religii etnicznych)? Jak nie to poganie będą się czuć oburzeni i będą domagać się gwarancji, aby taka sytuacja się nie powtórzyła...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.