Facebook Google+ Twitter

Jerzy Buzek: Przemówienie inauguracyjne w Parlamencie Europejskim

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-15 12:35

Jerzy Buzek powiedział, że nadszedł czas na wspólna politykę energetyczna Unii Europejskiej. Nowy szef Parlamentu Europejskiego w przemówieniu inauguracyjnym powiedział, że solidarność energetyczna będzie jednym z jego priorytetów.

Jerzy Buzek mówił o konieczności dywersyfikacji źródeł energii poprzez zwiększanie inwestycji w odnawialne źródła energii i paliwa kopalne. Zdaniem szefa PE, należy także rozszerzyć sieć rurociągów zewnętrznych i zwiększyć połączenia między sieciami gazowymi i elektrycznymi, tak by Unia Europejska nie była w tym względzie zależna od żadnego kraju. Jerzy Buzek dodał, że trzeba także rozważyć możliwość wspólnych zakupów gazu. Jego zdaniem, o zastosowaniu energii atomowej powinny decydować poszczególne kraje unijne.

Jerzy Buzek powiedział, że poważnym wyzwaniem dla obecnej kadencji europarlamentu jest polityka wobec krajów poza granicami Wspólnoty. Zaznaczył, że jednym z priorytetów jego przewodnictwa w Parlamencie Europejskim będzie polityka wobec Rosji. Buzek zapewnił, że nie zapomni, iż "względy gospodarcze i polityczne nie mogą być ważniejsze niż prawa człowieka". Zdaniem szefa PE, rozszerzenie Unii jest jedną z najskuteczniejszych strategii polityki zagranicznej Wspólnoty.
Jerzy Buzek zapowiedział też, że będzie dążyć do wzmocnienia więzi z Kongresem Stanów Zjednoczonych "na wszystkich szczeblach".

Nowy przewodniczący PE mówił także o Traktacie Lizbońskim. Jego zdaniem, ratyfikacja dokumentu jest bardzo potrzebna Unii Europejskiej. Były polski premier zauważył, że Traktat Lizboński usprawni pracę Unii w rozwiązywaniu bieżących problemów i przyspieszy integrację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.