Facebook Google+ Twitter

Jerzy Buzek rozpoczął urzędowanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-14 14:56

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek swoje urzędowanie rozpoczął od przejęcia biura od swego poprzednika Hansa Gerta Poetteringa. Pierwsze godziny zostały poświęcone na konferencje prasowe oraz przeprowadzenie wyboru przewodniczących.

Jerzy Buzek przypomniał priorytety jakimi zamierza się kierować podczas swojej dwu i pół letniej kadencji. Będzie chciał - jak podkreślił - ożywić parlamentarne debaty i bardziej zainteresować jego pracami zainteresować obywateli. Główne cele to przezwyciężenie kryzysu ekonomicznego, bezpieczeństwo energetyczne, ograniczenie zmian klimatycznych, Traktat Lizboński, problemy migracji i rozwijanie kontaktów Unii ze państwami objętymi Partnerstwem Wschodnim, krajami Ameryki Łacińskiej i Morza Śródziemnego.

Zdaniem ekspertów, nowy przewodniczący będzie musiał wykazać się dużym wyczuciem w sprawach międzynarodowych, szczególnie jeśli chodzi o Rosję. Ma przed sobą trudne zadania, wymagające nie tylko zdolności dyplomatycznych ale i umiejętności administracyjnych.

Obserwatorzy zgodnie podkreślają, że po ostatnich wyborach do Parlamentu praca przewodniczącego będzie trudniejsza niż dotychczas. Miedzy innymi dlatego, ze raz pierwszy powstała duża eurosceptyczna frakcja Konserwatystów i Reformatorów, w której notabene zasiadają posłowie z Prawa i Sprawiedliwości.

Dla przewodniczącego, kierującego pracami Parlamentu, dużym wyzwaniem będzie współpraca z tym ugrupowaniem, które wspierane głosami posłów niezależnych, zapewne nie zawsze działać będzie konstruktywnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.