Facebook Google+ Twitter

Jerzy Buzek w Elblągu na zakończeniu roku szkolnego w I LO

„Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska” – tę sentencję Józefa Piłsudskiego przypomniał Jerzy Buzek uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2012/2013 w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska W programie wizyty byłego premiera, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, profesora Jerzego Buzka w Elblągu w piątek 28 czerwca 2013 r. był udział w zakończeniu roku szkolnego 2012/2013 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku częstych w ostatnim czasie przyjazdów innych sławnych polityków do Elbląga, celem przybycia Jerzego Buzka było udzielenie wsparcia w wyborach na Prezydenta Miasta. Jerzemu Buzkowi towarzyszyła Elżbieta Gelert, posłanka na Sejm, a także kandydatka na prezydenta Elbląga oraz poseł Piotr Cieśliński.

Zakończenie roku odbyło się w auli im. Euzebiusza Słowackiego, gdzie zgromadzona społeczność szkolna oklaskami Zofia Ostrówka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska powitała gości, którzy z kolei życzliwość odwzajemnili uściskiem dłoni nauczycieli i uczniów. Uroczystą galę rozpoczętą o godzinie dziewiątej poprowadzili wyróżniający się działalnością społeczną uczniowie: Kinga Seroczyńska i Marcin Wójcik. Po odśpiewaniu hymnu państwowego rok szkolny podsumowała i tradycyjnie złożyła życzenia wakacyjne Zofia Ostrówka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego. Poprosiła o wystąpienie profesora Jerzego Buzka, zdradzając fakt, iż jest on absolwentem bratniego „Słowaka”, I Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie.

Jerzy Buzek, były premier, przewodniczący Parlamentu Europejskiego / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Profesor Jerzy Buzek w swojej oracji nawiązał do wątków poruszonych przez przedmówczynię. W odniesieniu do wspomnianego przez nią jubileuszu 65-lecia, obchodzonego w upływającym roku szkolnym, wysnuł refleksje historyczne, którym nadał charakter ponadczasowych wskazań. Powiedział, że historia tej szkoły i historia Elbląga daje bardzo istotne nauki dla całego kraju.

Miasto w pierwszym wieku funkcjonowania było centralnym ośrodkiem na Pomorzu, a następnie tę pozycję utraciło, znalazłszy się w cieniu najpierw Malborka, potem Gdańska, ostatecznie Olsztyna. Los Elbląga jednak nie jest przesądzony. Zdaniem byłego premiera obecnie przed miastem otwierają się perspektywy rozwoju, które zdecydują o tym, że odzyska ono swoje znaczenie. Historia składa się ze wzlotów i upadków, a więc jest zawsze szansa na podniesienie z marazmu czy zastoju.

Budynek szkolny liczący 138 lat, wzniesiony przez Niemców na użytek żeńskiego seminarium nauczycielskiego, służy obecnie już od 65 lat polskiej edukacji, której celem jest odbudowanie relacji międzynarodowych. Współczesna młodzież ma przed sobą szczytne zadania, o jakich marzyć tylko mogły poprzednie pokolenia, skazane na uwikłanie w destrukcyjne konflikty wojenne. Ma możliwość współdziałania z innymi narodami w zjednoczonej Europie. Profesor wyraził przekonanie, że współczesna młodzież podoła wielkim zadaniom i wykorzysta szansę dzięki swej energii, wiedzy i dobremu stosunkowi do życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziwny ten świat.Niedawno Jerzy Buzek był nazywany " Buzek łobuzek" ze względu na szkody jakie wyrządził Polsce i Polakom.W nagrodę został nawet przewodniczącym PE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbaro, serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny materiał ! Elblągowi życzę, aby sprawdziły się słowa Prof.Buzka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.