Facebook Google+ Twitter

Jerzy Buzek zostanie dziś przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-14 09:10

Jego wybór jest przesądzony, bo poparcie zadeklarowało 5 największych grup politycznych. Frakcje te mają prawie 90 proc. głosów.

Jedyną kontrkandydatką Jerzego Buzka jest przedstawicielka skrajnej lewicy pozbawiona jakichkolwiek szans na wybór. Chadecy - rodzima frakcja Polaka
już triumfuje. O wygranej jest przekonany rzecznik grupy Robert Fitzhenry - Przyjeżdżamy na sesję do Strasburga w doskonałych humorach, bo nasz kandydat zostanie przewodniczącym Parlamentu - mówił. Polaka popierają też liberałowie. Były premier może też liczyć na głosy zielonych, którzy nie zawsze się z nim zgadzali.

Głosowanie w parlamencie będzie tajne. Deputowani będą wrzucać kartki z zakreślonym nazwiskiem do urny, później nastąpi liczenie głosów. Wynik powinien być znany przed południem. To ma być symboliczny i historyczny wybór, bo po raz pierwszy przewodniczącym zostanie przedstawiciel nowego kraju członkowskiego. Były premier zapowiada, że jeśli zostanie przewodniczącym, to będzie chciał ożywić parlamentarne debaty, a jego pracami bardziej zainteresować obywateli. Jego priorytety to: przezwyciężenie kryzysu ekonomicznego, bezpieczeństwo energetyczne, ograniczenie zmian klimatycznych, problem migracji i rozwijanie kontaktów Unii ze światem. Wymienia tu kraje objęte Partnerstwem Wschodnim, także kraje Ameryki Łacińskiej i Morza Śródziemnego.

Zastępcą Jerzego Buzka ma być Michał Kamiński, do niedawna prezydencki minister, natomiast kwestorem Lidia Geringer de Oedenberg z grupy socjalistów. Skromniejsza będzie polska reprezentacja we władzach parlamentarnych komisji. Jedyną przewodniczącą będzie Danuta Huebner. Hiszpanie i Włosi, którzy w grupie chadeków zabiegali o stanowisko szefa komisji do spraw rozwoju regionalnego, ostatecznie zrezygnowali.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.