Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12655 miejsce

Jerzy Granowski - "Czuję się człowiekiem renesansu..."

W listopadzie br., nakładem krakowskiego wydawnictwa MINIATURA, ukazał się tomik poetycki Jerzego Granowskiego "Wstaniemy o świcie".

Marta Gracz: Pisze Pan wiersze od wielu lat, jest Pan współautorem kilkunastu almanachów poetyckich. Jednak dopiero teraz zdecydował się Pan na autorski tomik. Dlaczego tak późny debiut?
Jerzy Granowski / Fot. Jerzy GranowskiJerzy Granowski: Tomik wierszy „Wstaniemy o świcie” powstał kilka ładnych lat temu i dojrzewał w tzw. szufladzie. Po prostu czekał na moją decyzję złożenia go w wydawnictwie. Czas ten poświeciłem na szukanie potwierdzenia wartości mojej twórczości poetyckiej. Internet i czytelnicy oraz inni poeci potwierdzili to na forach internetowych. Ostatecznie Stowarzyszenie Siwobrodych Poetów w Krakowie zweryfikowało i wydrukowało książkę w Wydawnictwie Miniatura.

„…wstaniemy o świcie jeszcze przed obudzeniem zegarów i zaśniemy nie mając ochoty do żartów…”. Czy tytułowy wiersz jest manifestem wyobcowania twórczej jednostki czy może przestrogą dla jej ignorantów?
Interpretację wiersza pozostawiam czytelnikom, ale Pani bardzo wnikliwie wyartykułowała istotę myśli. Każdy poeta jest niejako wyobcowany i często niezrozumiany przez współczesnych, musi borykać się z własnymi myślami i osobowością twórczą. Także stara się w swojej poezji wpływać na otoczenie i pobudzać „ignorantów” do działania. To trudne, ponieważ osoba, która czyta poezję i sięga po inne gatunki literackie nie jest ignorantem. A jak dotrzeć do tych, którzy nie czytają książek, a nawet gazet – nie wiem. Więc jak tu mówić o przestrodze?

Poeta, malarz, rzeźbiarz, dziennikarz, miłośnik kolei… Czy uważa Pan siebie za człowieka renesansu?
Żyję, mieszkam i tworzę tu i teraz, obserwuję otaczające mnie środowisko. Ciekawość pozwalała mi odnajdywać siebie w nowych wyzwaniach nowych dziedzin sztuki. Daje mi to wewnętrzną satysfakcję, a jeśli to, co stworzę podoba się odbiorcom, tym bardziej mnie motywuje do nowych wyzwań. To ciągłe doskonalenie się, rozwijanie swoich wrodzonych i nabytych umiejętności. Kolejne wyzwania nie pozwalają pozostawać w miejscu, ponieważ w XXI wieku kto stoi w miejscu ten się cofa. Człowiekiem renesansu możemy nazwać kogoś, kto przez całe życie kształcił się, rozwijał swoją osobowość, dążył do osiągnięcia pełni człowieczeństwa. To osoba otwarta, szczera, odważna, o szerokich zainteresowaniach. A więc, z przymrużeniem oka, mogę zaliczyć się do ludzi renesansu.

Należy Pan do grupy poetyckiej WARS, której twórcy opiewają w swoich wierszach przed wszystkim tematykę związaną z koleją. W Pana wierszach fascynacja koleją jest dość wyraźna i znacząca. Skąd się wzięła?
Koleją interesowałem się od dzieciństwa, zresztą prawie każdy chłopiec marzył o kolejce elektrycznej, ja także, choć dawniej były kolejki z lokomotywą na kluczyk. Na kolei przepracowałem ponad dwadzieścia lat na różnych stanowiskach, począwszy od zwrotniczego, dyżurnego ruchu, a na stanowisku konstruktora rozkładów jazdy kończąc. Chociaż dziś zajmuję się dziennikarstwem radiowym w Fiacie, z sentymentem wspominam kolej i nadal się nią interesuję, ale z zupełnie innej perspektywy. Stąd czerpię inspirację do moich wierszy o tematyce kolejowej i nie tylko, gdyż kolejowe artefakty wykorzystuję w twórczości nie tylko poetyckiej. Muszę dodać, że w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku napisałem dwa słuchowiska o tematyce kolejowej, które wyemitowane były na antenie PR Katowice w audycji „Mikrofon i muzy” pod redakcją Macieja Michała Szczawińskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Pozdrawiam kolegę po piórze... Z uznaniem śledzę Pana twórczość... Jest godna uwagi... Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorce podziękowanie za ciekawy wywiad Pisarki z Poetą i Felietonistą, Rzeźbiarzem, Miłośnikiem podróży krajoznawczych i kolei - x w jednej duszy Artysty.
Autorowi link refleksyjnej poezji i Jego Czytelnikom - Wielkich Wzruszeń z Małych Tomików.

Komentarz został ukrytyrozwiń
AgataCichy
  • AgataCichy
  • 29.11.2011 22:24

Na wiersze pana Granowskiego, zebrane w tomik, czekałam!
Warto go mieć! Poświęciłam nocnych godzin kilka na tę poezję... nie mogłam się oderwać..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszę się, że czytam ten wywiad, dobrej Pisarki z dobrym Poetą, którego tomik już mam i studiuję. Najbardziej chyba, na samym początku lektury, wzruszył mnie wiersz dedykowany Żonie, a czyni to bardzo dojrzały Mężczyzna, który wciąż kocha jak młodzieniec i chce by "nadal pozostała dla poety grzechem". Co za wyznanie !!! Pozazdrościć !
Lubię wiersze, które każą myśleć nad istotą życia, jego fazami przemijania i wiary, że jednak, że mimo wszystko, że tak naprawdę, że wbrew wszystkiemu, warto patrzeć i widzieć, obserwować i dostrzegać, a potem podać to ludziom w pięknej poezji, kiedy... wstaną o świcie.
Dziękuję za ten bardzo mądry tom poetycki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk L. Rogowski
  • Henryk L. Rogowski
  • 28.11.2011 10:32

Tomik wart przeczytania. Moje gratulacje... http://wydaje.pl/users/profile/1454

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
  • Marek
  • 27.11.2011 22:38

Polecam tomik ,warto przeczytać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto też dodać, że rozmówcą p. Marty jest autor W24 :-) link Gratulacje! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.