Facebook Google+ Twitter

Jerzy Nowak nie żyje

Jeden z filarów Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Jerzy Nowak, nie żyje. Zmarł 26 marca 2013 roku w jednym z warszawskich szpitali. 20 czerwca skończyłby 90 lat.

Jerzy Nowak w spektaklu "Ja jestem Żyd z Wesela". / Fot. Ryszard Kornecki (materiał Starego Teatru w Krakowie)"Jerzy Nowak - dżentelmen i perfekcjonista - zajmował miejsce szczególne w polskim teatrze. Artysta łączył emocjonalną siłę z dystansem intelektualnym, nienaganny warsztat ze spontanicznością eksperymentu. Jego aktorstwo niejednoznaczne, oparte na szlachetnych zasadach "starej szkoły" jednocześnie uderzało współczesną interpretacją, odwagą formalną. Pracował pod kierunkiem najwybitniejszych twórców polskiego teatru m.in.: Tadeusza Kantora, Jerzego Grotowskiego, Lidii Zamkow, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Konrada Swinarskiego" - napisali w nocie kondolencyjnej pracownicy krakowskiego Starego Teatru, na deskach którego ostatni raz wystąpił 9 lutego w swej sztandarowej roli Hirsza Singera w spektaklu "Ja jestem Żyd z Wesela" w reżyserii Tadeusza Malaka .

Jerzy Nowak zadebiutował w teatrze jako uczeń Studia Teatralnego przy Starym Teatrze w 1946 roku w sztuce "Droga do świtu" Bohdana Pepłowskiego. Kontynuował naukę zawodu w nowo utworzonej Państwowej Szkole Dramatycznej w Krakowie. Po dyplomie został przyjęty do Teatru Młodego Widza w Krakowie (1948 - 1949), pierwszą znaczącą rolą był Znosek w "Starej baśni" w reżyserii Marii Billiżanki. Kolejne lata to praca w Teatrze Śląskim w Katowicach (1949 - 1954). W 1955 roku dyrektor Roman Zawistowski zaprosił go do zespołu Starego Teatru, z którego, po dwudziestu latach, przeszedł do Teatru im. J. Słowackiego (1974 - 1991). Do Starego Teatru powrócił jako aktor senior w roku 1991. Był również wykładowcą w krakowskiej PWST.

Ten wybitny aktor charakterystyczny stworzył też wiele rozpoznawalnych i zapamiętanych przez widzów ról. debiutował w 1955 roku niewielką rola hajduka zabierającego chłopom bydło w filmie "Podhale w ogniu". Był mężem Lucy Zuckerowej w ekranizacji "Ziemi obiecanej", fotografem Tadeuszem Białasem w "Polskich drogach", kapłanem Vesemirem w "Wiedźminie",Fischelem Friehofem w "Liście Schindlera", Kryspusem w "Quo vadis?", Leonem w "Rysie", Ankieterem w "Historiach miłosnych". Ostatnią rolą filmową Jerzego Nowaka był "Stary Wiarus" w słynnej "Obławie" Marcina Krzyształowicza. Niezwykłym był także jego udział w dokumentalnym filmie "Istnienie" Marcina Koszałki, stanowiącym artystyczny zapis umierania starego aktora.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Odszedł kolejny wielki Artysta, a prywatnie skromny, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru i dystansem do światowego blichtru Człowiek. Żal...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.