Facebook Google+ Twitter

Jerzy Osiatyński w Radzie Polityki Pieniężnej. Zastąpi Zytę Gilowską

Nowym członkiem RPP zostanie dziś Jerzy Osiatyński. Zastąpi Zytę Gilowską, która w październiku br. zrzekła się pełnionej funkcji. Kadencja Osiatyńskiego potrwa 6 lat.

 / Fot. PAPProfesor Jerzy Osiatyński jest ekonomistą, doradcą społecznym prezydenta oraz przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Pełnił funkcje ministerialne w rządach Tadeusza Mazowieckiego (od 1989 d0 1990 minister–kierownik Centralnego Urzędu Planowania) oraz Hanny Suchockiej (od lipca 1992 do października 1993 minister finansów).

20 grudnia, Prezydent Bronisław Komorowski powoła prof. Osiatyńskiego na 6-letnią kadencję w związku z rezygnacją prof. Zyty Gilowskiej w październiku 2013 roku.

RPP opracowuje założenia polityki pieniężnej państwa oraz zabezpiecza ich realizację. Do zadań należy m. in.określanie stóp procentowych, zatwierdzanie planu finansowego Narodowego Banku Polskiego, dbanie o niską inflację czy „określanie górnej granicy zobowiązań wynikających z zaciągania przez NBP pożyczek i kredytów w zagranicznych instytucjach bankowych i finansowych”.

W skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzi prezes NBP (jako przewodniczący) i dziewięciu członków, powoływanych na sześć lat przez prezydenta, Sejm i Senat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.