Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15365 miejsce

Jerzy Pilch "Pod Mocnym Aniołem". Są książki o alkoholiźmie i jest Pilch

"Skończyć zaś fakultet deliryków i dalej pić-jakoś nietaktownie. Co ludzie powiedzą? Taki a taki, powiedzą, na fakultecie deliryków był i po skończeniu fakultetu dalej pije, on już trupem jest".

Człowiek, zmagający się z nałogiem alkoholowym, stanowi temat przewodni kilku książek Jerzego Pilcha. Temat ten był zresztą wielokrotnie wykorzystywany w literaturze. Osamotnienie, beznadziejność walki, próby zerwania i powroty do nałogu znamy choćby z lektur Marka Hłaski czy Malcolma Lowry'ego, a jednak sposób, w jaki alkoholizm został opisany w książce „Pod Mocnym Aniołem”, musi wywołać w czytelniku wrażenie jakby była to pierwsza książka o alkoholikach.

Fabuła książki jest z pozoru prosta - pacjent oddziału dla uzależnionych spisuje w zeszycie swoje uzależnienie. Zeszyt terapeutyczny otrzymuje każdy pacjent oddziału, jednak narrator posiada umiejętność ubrania myśli w słowa, złożenia z tych słów zdań i połączenia zdań w logiczną całość. Umiejętność rzadką wśród ludzi, którzy wiedzą co ich trapi, lecz wydaje im się, że nie potrafią tego wyartykułować. Wykorzystuje więc talent swobodnego spisywania myśli do zarobkowania- pięciozłotówki, paczki papierosów, nowy dres są zapłatą za wypracowania terapeutyczne o ukradzionych najbliższym pieniądzach, o ukrywaniu swego picia czy o przerwanym przez głód alkoholowym śnie.

Jednocześnie narrator przechodzi mimowolnie drugą terapię, widząc upadek innych, zaczyna analizować swój. Dostrzega życie w błędnym kole od powrotu z kolejnego odtrucia, przez mozolne uporządkowanie mieszkania aż do kolejnego alkoholowego ciągu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.