Facebook Google+ Twitter

Jerzy Treit - malarstwo - Galeria Schody - 05-17.03.2014

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-03-05 11:41

Zagłębiając się w twórczość Treita wchodzimy w świat niezwykłych barw, intensywnych jak ładunek emocji bijący z płócien. Wrze z nich świadoma kobiecość, erotyzm. Kobiety, niczym Olimpia Maneta rzucają odważne spojrzenia...

Zagłębiając się w twórczość Treita wchodzimy w świat niezwykłych barw, intensywnych jak ładunek emocji bijący z płócien. Wrze z nich świadoma kobiecość, erotyzm. Kobiety, niczym Olimpia Maneta rzucają odważne spojrzenia , bez cienia wstydu swoją seksualnością. Wywołując u widza chaos, wyciągając na światło dzienne jego ukryte pragnienia. A jednocześnie są tak dalekie, wręcz nieobecne, jakby nieosiągalne, zagłębione we własnych myślach. Nie bez znaczenia, jak stemple, pojawiają się na płótnach koty, to symbole kobiecej zmysłowości i seksualności. Dodatkowym elementem tego splotu erotyki z oddaleniem jest motyw czaszki. To połączenie z kobiecym ciałem zastanawia, czy ma przypominać, niczym w średniowieczu oraz baroku o śmierci, przemijaniu, ulotności życia czy też jest symbolem chłodnej bezwzględności, odwagi, trofeum.Jerzy Treit jest absolwent PLSP w Zakopanem. W 1991 roku rozpoczął studia historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie, gdzie założył GALERIĘ 1. W 1992 roku wyjechał na stypendium artystyczne Amerykańskiej Fundacji Evy Aeppli, do Paryża. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz artystycznej grupy Młodzi Sztuką działającej przy Związku Polskich Artystów Plastyków o/Warszawski. Podejmowane przez artystę tematy realizowane są za pomocą różnych form twórczej aktywności – malarstwa, rzeźby, grafiki komputerowej oraz poezji, którą często wplata w swe prace malarskie. Jego technika jest autorska, eksperymentalna, tworzy ciekawe połączenie różnych rodzajów farb, sprejów, faktur z elementami liternictwa, eksperymentuje z podłożem (obrazy na plexi i metalu).
Jerzy Treit ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw w kraju i zagranicą, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie, m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Polsce.
Jest niczym malarz duszy kobiecej, tworzący studium jej natury.
(Krzysztof Grzelak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.