Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11523 miejsce

„Jerzy Trela. Monologi” w programie 34. Warszawskich Spotkań Teatralnych

W niezwykłym wydarzeniu będą mogli wziąć udział widzowie 34. WST. W scenerii Kościoła Pokamedulskiego na warszawskich Bielanach zabrzmią wielkie monologi polskiej literatury. Przypomni je Jerzy Trela, z towarzyszeniem muzyki Zbigniewa Preisnera.

Jerzy Trela. Monologi. Zapis z kościoła w Bobowej / Fot. screen ze spektakluPomysłodawcą spektaklu jest kompozytor Zbigniew Preisner, który namówił Jerzego Trelę do zapisu tekstów, wielokrotnie przez aktora Starego Teatru wygłaszanych. "Wreszcie mamy możliwości techniczne, które pozwalają nam przypomnieć i utrwalić wielkie teatralne role Jerzego Treli" - tłumaczył Preisner swoją inicjatywę w rozmowie z Jolantą Drużyńską. „Skoro Jurek te teksty pamięta i mówi je pięknie, musiałem go na to namówić”.

I tak powstał aktorski "portret wielokrotny" Jerzego Treli, na który składają się najsłynniejsze polskie monologi romantyczne i neoromantyczne. Na scenie zobaczymy Konrada z "Wyzwolenia", Adolfa z III cz. Dziadów i Samuela z "Sędziów" Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Usłyszymy też "Fortepian Szopena" Norwida i Wielką Improwizację Konrada z "Dziadów”, którą Jerzy Trela wygłaszał w słynnym spektaklu w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie w 1973 roku.

Teksty dopełnia muzyka Zbigniewa Preisnera, o której pisała w recenzji Jolanta Drużyńska: "Raz jest tłem, raz kontrapunktem, raz dopełnieniem czy rozwinięciem genialnych tekstów polskich poetów. Liryczna, gdzie trzeba i mocna, gdy tego dramat postaci wymaga. Świetna kompozycja bez zbędnych ozdobników, ascetyczna i w doskonałym wykonaniu: grających na organach multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka, krakowskiego pianisty Konrada Mastyło, męskiego chóru z Krakowa, dopełniona przejmującym czystym śpiewem portugalskiej pieśniarki fado Teresy Salgueiro".

Jak zaznaczał w rozmowie z Polskim Radiem reżyser spektaklu, Krzysztof Jasiński, szef teatru STU, wspaniałe monologi zebrane w pewną całość są "nie tylko perłą literacką, aktorską, czy perłą kultury narodowej, ale niosą jakieś przesłanie, które nasze pokolenie ( a ja jestem rówieśnikiem Jerzego Treli ) chciałoby przekazać następnym". Tym przesłaniem, jak mówił Jasiński, jest wyjaśnienie, że to wolność jest największą wartością, o którą tak długo musieliśmy zabiegać.


[nagranie pochodzi z kościoła w Bobowej]

Występuje Jerzy Trela
Pomysł spektaklu, muzyka i dyrygent: Zbigniew Preisner
Śpiew: Teresa Salgueiro
Muzycy: Moog: Józef Skrzek, Organy Hammonda: Konrad Mastyło, Chór: Piotr Łykowski, Sławomir Biernat, Józef Dwojak, Kamil Barczewski, Stanisław Drużkowski, Marek Półtorak
Dźwięk: Firma Fotis Sound
Reżyseria dźwięku: Leszek Kamiński

14 kwietnia, godz. 20:00
KOŚCIÓŁ POKAMEDULSKI, ul. Dewajtis 3, Las Bielański


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.