Facebook Google+ Twitter

Jerzy Trela obchodzi 70. urodziny!

Aktor, oprócz urodzin, obchodzi także 50-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji wystąpi w monodramie "Rozmowy z diabłem" w krakowskim Teatrze STU.

Sonda

Jerzy Trela najlepiej gra...

 / Fot. Zbigniew KresowatyJak pisze Gazeta.pl, kilkanaście lat temu Jerzy Bińczycki powiedział o nim "Trela to zjawisko. To człowiek dotknięty palcem bożym, nieświadomy wartości talentu. Korzysta z niego podobnie jak Aztekowie, którzy złota używali do wyrobu najprostszych narzędzi. Jest szalenie skromny i pokorny. Jurek to zwyczajność przy nadzwyczajności".

Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach pod Krakowem. Wp.pl podaje, że miał zostać kolejarzem, tak jak jego ojciec, ostatecznie jednak zdecydował się na naukę w Liceum Plastycznym w Krakowie. Po maturze pracował jako lalkarz i scenograf, najpierw w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a później w Teatrze Groteska w Krakowie. W 1969 r. skończył aktorstwo na PWST w Krakowie, po czym rozpoczął współpracę z Teatrem Rozmaitości.

Także w roku 1969 zadebiutował w kinowym filmie "Dzień oczyszczenia" oraz zagrał rolę powstańca w filmie Kazimierza Kutza pt. "Sól ziemi czarnej". Nie był to ostatni film Kutza, w którym grał. Występował także w spektaklach jego reżyserii w ramach Teatru TV. Ponadto grał role w filmach takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon i Stanisław Różewicz.

Wsławił się także rewelacyjnymi rolami teatralnymi, wystąpił w ponad 130 spektaklach Teatru TV. Najważniejsze z nich to m.in. Ojciec w "Ślubie" Gombrowicza, Samuel w "Sędziach" Wyspiańskiego, dzięki którym otrzymał nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, a także Konrad w "Dziadach", Jasiek w "Weselu", Mefistofeles w Fauście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

korona
  • korona
  • 15.03.2012 10:36

byłem na tych urodzinach nawet pojawil sie pan prezydent KOMOROWSKI .... panie JERZY 200 lat

Komentarz został ukrytyrozwiń
magda gazda
  • magda gazda
  • 14.03.2012 21:13

panie JERZY jest pan najlepszy od zawdsze pana uwielbiam i podziwiam. wszystkiego najlepszego. oby wiecej takich jak PAN PANIE TRELA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... pozostaje pogratulować naszemu zacnemu jubilatowi niezliczonych kreacji filmowych i teatralnych i życzyć ... 100 LAT !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Don Pedro
  • Don Pedro
  • 14.03.2012 20:10

Zdecydowanie znakomity artysta. Sto lat na deskach to może nie, ale zasłużonego splendoru. Najlepsze życzenia dla pana Jerzego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 14.03.2012 19:58

Wszystkiego najlepszego Panie Jerzy . Jest Pan elitą kultury polskiej , o którą dzisiaj coraz trudniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.