Facebook Google+ Twitter

Jerzy Urban spalił polskie godło. To miał być "apel do kibiców" [FILM]

Na oficjalnym kanale tygodnika "Nie" na YouTubie można obejrzeć film, na którym widać Jerzego Urbana. Polityk ma na szyi szalik z godłem Polski, a w ręku trzyma piłkę. "Na stos, kopnęliśmy, wasz życia los na stos na stos" - śpiewa i wrzuca szalik do ogniska.

 / Fot. ScreenFilm odnosi się do wydarzeń z ostatnich dni (bójki na plaży w Gdyni i zamieszek w Łomiankach) i miał być swoistym apelem do kibiców. Jerzy Urban ma na szyi biało-czerwony szalik z godłem Polski, a w ręku trzyma piłkę. "Kibice" - mówi, po czym wrzuca szalik do ogniska. "Na stos, kopnęliśmy, wasz życia los na stos na stos" - śpiewa na nutę patriotycznej pieści "Legiony".

Film został opublikowany wczoraj, 23 sierpnia i już ma ponad 39 tysięcy wyświetleń.

Czy polityk zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? Według Art. 137 § 1. Kodeksu Karnego, "kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Sprawą ma zająć się policja i prokuratura - informuje Na Temat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (31):

Sortuj komentarze:

Pani Jadwigo, ja doskonale znam te okoliczności. Jak wiadomo jednak, policja stosuje przemoc adekwatną do działań napastnika (tak to nazwijmy). Czy za ochlapanie wodą należało się spałowanie? To co należałoby się za rzucenie krzesełkiem? Kulka w łeb? Zachowajmy jakąś trzeźwość myślenia.

Zresztą, skoro tam za oblanie wodą należało się spałowanie, to na plaży w Gdyni Meksykanom za pewne zachowania należało się co innego. Z tego co Pani pisze tak wynika.

A to, że w Hiszpanii kibiców okradziono i pobito, jeszcze na długo przed wejściem na stadion, to też jakoś Pani wytłumaczy? Może mieli profetyczne zdolności i już wtedy wiedzieli o późniejszych zdarzeniach? Nonsens.

Pominę już, do jakich źródeł Pani sięga (przy okazji współczuję, bo jeśli zdobywa Pani wiedzę z takich stron, to zaczynam mocno powątpiewać w jej stan).

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ręcyma i nogoma" podpisuję się pod komentarzem Pani Jadwigi... :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Łukasz Wolski - Łukaszu, myśmy już niestety przywykli do "miękkiego" traktowania bandytyzmu, jak pewna moja znajoma przywykła do gwoździa w bucie.
Tymczasem odpowiem na Twoje pytanie tekstem z bloga Elizy, bo szukając odpowiedzi dla Ciebie (nie wierzę, nawiasem mówiąc, abyś nie znał okoliczności spałowania polskich kiboli, ale nie uznałeś tego za rzecz naganną)

http://www.liiil.pl/1377385349,ELIZA-Jak-polskie-kibolstwo-dostalo-lanie-w-Hiszpa.htm

"...Za co wlała im policja hiszpańska? Ano za ....ochlapanie wodą funkcjonariusza policji. Widać hiszpańską policję nie wolno oblewać wodą. Bydło musi zrozumieć, że na przemoc odpowiada się przemocą, a polski burak i tFardziel beztrosko prysnął wodą, BO SĄDZIŁ, ŻE JAK W POLSCE - ten podwinie ogon, a tutaj w odpowiedzi wpada stado policjantów z pałami po kolana i naparza nie patrząc kogo i jak. Odpowiedzialność zbiorowa - w tym konkretnym przypadku jestem po stronie zasady wedle której cel uświęca środki, a gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. nie znam lepszej metody dla tego typu grup niż odpowiedzialność zbiorowa. Jak wszyscy dostaną lanie za jednego idiotę, to następnym razem grupa sama zadba o to, żeby idiotów ze swojego grona prewencyjnie wyeliminować i nie narażać się na przykre konsekwencje ich wybryków...."
(wyróznienie frazy moje)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale nie dowiedziałem się nadal, co takiego wywinęli Polscy kibice w Hiszpanii. Bo zestawiła to Pani razem z Gdynią... Polscy kibice w Hiszpanii żadnej bijatyki ani burdy nie wszczęli. O ile wiem, to chodzenie z szalikiem nie jest zabronione. Norma wśród kibiców. Ja szalików nie wyrzucam, używam tylko do kibicowania. Jeżeli ktoś robi inaczej, to znaczy, że nie szanuje godła.

Co do Włoch, to był tylko przykład. W wielu państwach kibice wszczynają większe awantury niż w Polsce. Ale tylko u nas robi się z tego wielkie "halo" i największy problem dla państwa. I uważam to za wyjątkowo dziwne. Być może to nagonka, trzeba przecież znaleźć winnych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Marek Chorążewicz

/Tutaj też widzę pełną analogię z krzyżem.../

Analogia jest, ale czy "pełna' ?
Głowy państwa i premiera z krzyżem nie widziałem, a z szalikiem i owszem.
Chęć przypodobania się pozostaje pewnie niezmienna, choć środki wyrazu odmienne jakby :)
Ale w końcu każdemu gwarantuje się swobodę publicznego wyrażania swojego światopoglądu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Marek Chorążewicz

Ale to szalik, a nie np. szorty są typowym ekwipunkiem kibica i to ten symboliczny element garderoby został w geście protestu rzucony przez Urbana w ogień...
Przypuszczam, że wybór szalika reprezentacyjnego był świadomy i jak to u tego pana służył do pokazania języka szowinizmom i pseudonacjonalizmom.
W mojej opinii szalik klubowy (Ruchu bądź Legii) byłby właściwszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Robert Grzeszczyk

/Nie zgadzam się z Arturem, na jego wtręt o społeczeństwie. Nie żyje w próżni i jest leniwe, stąd łatwość manipulacji ;)/

Czy to ma być dla społeczeństwa usprawiedliwienie?

Mamy taką oto sytuację: gigantyczne mobilizacje sił porządkowych przed każdym zdarzeniem w zestawieniu z obłudnymi zapewnieniami, że na stadion można się wybrać z całą rodziną, z dziećmi.
No można, sporo ryzykując i sporym kosztem.
To jest właśnie kanalizowanie energii tych, których społeczeństwo się boi udając, że wszystko jest ok.
Jak Pan słusznie zauważył, igrzyska nie są dzisiejszym wynalazkiem. Tylko co z tego..?
To udawanie, jak dla mnie, jest porażką i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@"Jerzy Urban spalił polskie godło."
Arku, godło to pewien symbol, tak jak chociażby krzyż. Wyobraź sobie podobną inscenizację ze spaleniem jakiegoś fatałaszka, na którym namalowano choćby ordynarnie jednym pociągnięciem pędzla znak krzyża. Czy wymowa takiego przedstawienia miałaby wtedy mniejszą moc, niż gdyby to był autentyczny drewniany krzyż?

Zgadzam się natomiast z tymi wszystkimi, którzy mówią o nadużywaniu symboli narodowych. Tutaj też widzę pełną analogię z krzyżem, który obecnie jest nadużywany do przedziwnych celów i wykorzystywany w dziwacznych okolicznościach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na dokładkę pytanie: co się dzieje ze zużytymi, pobrudzonymi, poszarpanymi szalikami i innym badziewiem zdobnym w orła?
Kibice wyrzucają je do śmieci wraz z innymi starymi łachami, czy może nucąc rzewnie Rotę wycinają orły i z pietyzmem przechowują je w domowych gablotach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

errata: ...który. - skreslić lub dośpiewac : który został wysłany do pacyfikacji kiboli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.