Facebook Google+ Twitter

Jerzy Wójcik nagrodzony Złotym Orłem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-04 15:37

Operator i reżyser Jerzy Wójcik otrzymał statuetkę za osiągnięcia życia w konkursie Polskie Nagrody Filmowe Orły 2009. Decyzję Polskiej Akademii Filmowej ogłosił na konferencji w Warszawie laureat tego wyróżnienia z ubiegłego roku reżyser Janusz Morgenstern.

Jerzy Wójcik, operator filmowy, reżyser, autor scenariuszy filmowych i teatralnych, międzynarodową sławę zyskał w latach „polskiej szkoły filmowej" jako współtwórca największych sukcesów artystycznych polskiego kina lat 50. i 60. Był autorem zdjęć między innymi do takich filmów jak: "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Matka Joanna od aniołów" i "Faraon" Jerzego Kawalerowicza, "Westerplatte" Stanisława Różewicza i "Potop" Jerzego Hoffmana.

Jest też reżyserem i scenarzystą filmowym - zrealizował między innymi film "Wrota Europy", według scenariusza napisanego wspólnie z Andrzejem Mularczykiem.

Jerzy Wójcik to pierwszy i jedyny znany na razie laureat tegorocznych Orłów. Kto otrzyma pozostałe nagrody dowiemy się podczas uroczystej ceremonii w poniedziałek 9 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. Najwięcej szans na Orły mają twórcy filmu "33 sceny z życia", który dostał najwięcej, bo aż 11 nominacji, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz. O Orły 2009 w kategorii najlepszy polski film walczyć będą także "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego i "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka. Skolimowski, Szumowska i Krzystek będą ponadto rywalizować o statuetkę dla najlepszego reżysera i scenarzysty.

W kategorii "Najlepsza główna rola męska" nominowano Marcina Dorocińskiego, Krzysztofa Stroińskiego oraz Macieja Stuhra. O tytuł najlepszej pierwszoplanowej aktorki rywalizują: Kinga Preis, Swietłana Chodczenkowa i Jadwiga Jankowska-Cieślak.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku przez liczącą ponad 500 członków Polską Akademię Filmową.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.