Facebook Google+ Twitter

Jesienią PO poprze obcięcie wysokich emerytur esbeków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-02 07:40

Dziennik "Polska" donosi, że złożony ponownie do Sejmu PiS-owski projekt ustawy dezubekizacyjnej przewiduje między innymi obniżenie esbeckich emerytur. Gazeta przypomina, że od czasu złożenia projektu w grudniu dotychczas nie udało się nic uchwalić.


Najważniejsze propozycja dotyczy właśnie obniżenia emerytur dla SB-ków. Jednak trzeba byłoby je wyliczyć od nowa - pisze "Polska".

Według nowych zapisów zatrudnienie w organach bezpieczeństwa w latach 1944-1956 nie byłoby wliczane do stażu pracy, a praca w Służbie Bezpieczeństwa lub Wojskowej Służbie Wewnętrznej od 1957 do czerwca 1989 roku traktowana byłaby jak służba z najniższym uposażeniem. Dzięki temu niższe byłyby też emerytury, które są wyliczane jako 40-75 procent - w zależności od lat pracy - ostatniej pensji. Według PiS w ten sam sposób powinny być obcięte renty rodzinne po komunistycznych funkcjonariuszach.

Tymczasem propozycjami PiS Sejm zajmie się najwcześniej po wakacjach. Sporo zależy od marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z PO, który decyduje, kiedy odbywają się debaty nad poselskimi inicjatywami.
Jak powiedział "Polsce" wiceszef klubu parlamentarnego PO Grzegorz Dolniak poprze projekt PiS, bo co do samej idei Platforma się z nią zgadza. Dolniak zastrzega jednak, że musi PO jeszcze dokładnie przeanalizować propozycje, by nie okazało się nagle, że zmiany będą niekonstytucyjne.

Swoje zastrzeżenia zgłasza SLD, który już rok temu zapowiedział, że w przypadku przyjęcia projektu skieruje go do Trybunału Konstytucyjnego - pisze "Polska".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.