Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5088 miejsce

Jesienna SyMfonia Serc gra dziś przy placu Zamkowym

Dziś na warszawiaków, na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu kościoła św. Anny, czeka masa atrakcji, m.in. szermierki nauczy nas jej mistrzyni Aleksandra Socha, a zapasów Andrzej Supron, zobaczymy także jak pracują psy-asystenci osób niepełnosprawnych.

 / Fot. Materiały organizatorówPrzez całą niedzielę SyMfonia gra na Krakowskim Przedmieściu. Warszawiacy będą mogli wziąć udział w zabawach ze wspaniałymi polskimi sportowcami, wykonać badania profilaktyczne, zobaczyć jak pracują psy-asystenci osób niepełnosprawnych, jak tańczą niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich. Pełna lista atrakcji znajduje się na stronie organizatorów.

Na Krakowskim Przedmieściu będziemy mogli porozmawiać z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, dowiedzieć się czegoś więcej na temat choroby i osób nią dotkniętych. Prezentowany będzie także najnowszy numer kwartalnika Pozytywny Impuls, który skierowany jest do chorych oraz ich bliskich, a także zobaczymy najciekawsze narzędzia kampanii.

Jesienna SyMfonia Serc to ogólnopolskie przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat stwardnienia rozsianego. Trwa przez cały wrzesień, który został ogłoszony miesiącem SM. Kampania cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
 / Fot. Materiały organizatorów
Tematyka stwardnienia rozsianego jest w Polsce dość rzadko poruszana, więc przeciętny obywatel wie na jego temat niewiele. Przeprowadzone badania omnibusowe ukazały, jak niewiele wiemy na temat choroby. Zaledwie 15 proc. Polaków jest w stanie rozszyfrować skrót SM (od łacińskiej nazwy choroby sclerosis multiplex), kilka procent myśli, że to choroba zakaźna, a 11 proc. nie wie, czy może się przenieść z człowieka na człowieka. Ta niewiedza jest przyczyną nie tylko braku zrozumienia chorych ze strony społeczeństwa (np. w wyniku choroby niektórzy się chwieją i zataczają, co wiele osób postronnych bierze za efekt upojenia alkoholowego), ale także dyskryminacji ze strony pracodawców. Organizatorzy mają nadzieję, że Jesienna SyMfonia Serc zmieni ten stan rzeczy oraz wpłynie na rządzących, którzy wciąż zadają się nie zauważać problemów SM-owców. PTSR od lat walczy o wdrożenie Narodowego Programu Leczenia, który zapewniłby chorym dostęp do leczenia (obecnie leczonych jest ok. 3 proc. chorych!), rehabilitacji oraz pomocy psychologicznej. Bez tego kolejni chorzy będą odchodzić na renty i przesiadać się na wózki inwalidzkie. W najgorszej sytuacji w Europie są chorzy na stwardnienie rozsiane na Białorusi i właśnie w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

++++++
Jestem pod wrażeniem..super:DDD

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.