Facebook Google+ Twitter

Jesiennego Pana zamyślenia wierszem. Wieczór poetycki Krzysztofa J. Lesińskiego

Podczas lata na gdańskich ulicach było tłoczno i gwarno. Teraz, po sezonie, życiem tętnią wnętrza placówek oferujących kulturę z wyższej półki.

 / Fot. Z archiwum K.J. Lesińskiego.Takim znanym od lat miejscem goszczącym twórców kultury, jest prowadzona przez Zbigniewa Walczaka Filia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mariackiej 42 w Gdańsku.

28 września br., na kolejnym 335. spotkaniu, swój najnowszy, siódmy tomik poezji pt. „Grzechy najwspanialsze”, zaprezentował poeta Krzysztof J. Lesiński.

W stylowej salce gdańskiej kamieniczki, w otoczeniu wystawionych fascynujących formą i strukturą rzeźb poznańskiego artysty, SylwestraTomiki poezji K.J. Lesińskiego dostępne w sprzedaży podczas wieczoru autorskiego. / Fot. Fot. Stefania Najsarek. Chłodzińskiego, cenieni i uznani prozaik i poeta Aleksander Jurewicz oraz Piotr Cielesz wprowadzali słuchaczy w tajemny świat autora „Grzechów...”. Autora, którego poezję w nader pochlebnych słowach ocenili znamienici krytycy.

Henryk Breza tak pisał: „Autorowi „grzechów najwspanialszych” nie marzy się „potrząsanie nowości kwiatem”, chce opowiedzieć siebie i swoją duchową istotność w zgodzie z duchem tradycji poetyckiej od antyku po czas dzisiejszy. Wzorów nie szuka u poetów i poetek, które podziwia. Bezpośrednią ekspresyjność i bezpośrednią opisowość zastępują teraz wyrafinowane poetycko ekfrazy i intelektualna poezja o poezji. Ta przemiana nie kłóci się z osobową autentycznością wcześniejszych wierszy.”

Poeci od lewej Piotr Cielesz, Krzysztof Lesiński, Aleksander Jurewicz, i szef placówki Zbigniew Walczak. Wyżej ekspozycja rzeźb w brązie autorstwa Sylwestra Chłodzińskiego. / Fot. Fot. Stefania Najsarek.Józef Baran jest zdania, że „Wiersze Krzysztofa J. Lesińskiego to kraina szczególna, choć mało znana na mapie poezji polskiej. Warto ją zwiedzić nie tylko ze względu na ekologiczne walory krajobrazowe, choć natura, przyroda odgrywają tu niepoślednią rolę. Wiersze gdańskiego poety nie mają jednak nic wspólnego z sielanką. Czytelnik natrafi tu na ważne pytania egzystencjalne i eschatologiczne wyrażone w przejrzystej formie. Ciekawe pomysły, celne sformułowania, wyraziste przesłania – korzystnie wyróżniają tę piękną, choć niekiedy gorzką lirykę na tle wierszy drukowanych współcześnie.”

Nie dziwi więc, że takie rekomendacje wzbudziły duże zainteresowanieUczestnicy spotkania. W drgim rzędzie pośrodku K.C. Buszman. / Fot. Fot. Stefania Najsarek. miłośników poezji, wśród których znalazł się darzony wielką sympatią czytelników i uznaniem środowiska - poeta Krzysztof Cezary Buszman.

Za sprawą prowadzących spotkanie, A. Jurewicza, P. Cielesza i samego poety, powędrowaliśmy jego drogami. Podziwialiśmy piękno wieczorów w Sulminie w którym przed dziesięcioma laty zamieszkał, Borów Tucholskich – świątyni myśli i rozważań o życiu, ludzkiej tożsamości. Praca (w drewnie) artysty Sylwestra Chłodzińskiego. / Fot. Fot. Stefania Najsarek.Bo – jak pisze - „poeci /nie biorą udziału/ w podziale świata/ nie ustalają biegunów/ śmierci i wieczności/ wymyślają tylko/ miłość/ żeby znaleźć niepokój/ i stracić tożsamość”

W twórczości poety – Jesiennego Pana - obsesyjnie wręcz powraca temat czasu, przemijania. W wierszu „listopadowy poranek” czytamy: „dzisiaj mam sto lat/ sto lat/ a wokół szkielety/ upiorne uśmiechy/ i głuchy łoskot/ zapraszający do tańca/ w rytm perkusji/ kości/ ale jak starość ma/ nadążyć/ w tańcu ze śmiercią/ na parkiecie wieczności/ czy bóg/ to filozoficzna doktryna/ czy są sprawiedliwe wojny/ dlaczego niewinnością/ pachną dzieci”

Zamyślenia poety obejmują też dylematy związane z poszukiwaniem Boga. Rzeźba w drewnie. Praca Sylwestra Chłodzińskiego. / Fot. Fot. Stefania Najsarek. W wierszu pisze: „kropla wody/ żeby nie wyschnąć/ wraca/ do oceanu/ wygładza zmarszczki/ uspokaja fale/ rodzi się bezkres/ nieodgadniony/ szukam boga/ znajduję człowieka/ wszystko/ co się rodzi kiedyś/ umiera/ człowiek/ ocean i kropla wody”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Być poetą nie każdy może , ani potrafi, o poezji pisać tym bardziej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O mało co umnknęła by mi taka uczta!!! Wielkie dzięki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
IL
  • IL
  • 06.10.2011 23:24

Poetę i jego twórczość można poznać na stronie www.Mojapoezja.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam poety, ale cenię kunszt autorki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moi Kochani! - bardzo dziękuję za przychylne przyjęcie mojej relacji ze spotkania z
poetą Krzysztofem J. Lesińskim i przedstawicielami gdańskiego środowiska kultury.
Wypełniona sala świadczyo tym, że i ten trudniejszy sektor literatury budzi zainteresowanie. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 05.10.2011 22:28

Steniu, jeśli urządzę swój wieczór poetycki, to poproszę abyś Ty go opisała. Zrobiłaś to elegancko i zachęciłaś mnie do zapoznania się z wierszami Krzysztofa J. Lesińskiego. W codziennych gazetach już takich relacji prawie nie ma - dziennikarze nie chodzą na spotkania, wklejają to co przyjdzie na skrzynkę, więc nic dziwnego, że ich mat. są wszystkie takie same i śmierdzą papierem. Na W24 jest inaczej na szczęście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

7 tomikow - godne podziwu! I relacja przednia! Pozdrawiamy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna poezja, ciekawe rzeźby i wspaniale przekazana relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorka, jak zawsze znakomita.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.