Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29784 miejsce

Jesienny seks podkowców

Jesień u podkowców jak i u innych krajowych gatunków nietoperzy kojarzy się z seksem. Gdy zapada zmrok nietoperze kierując się swoim odwiecznym instynktem lecą w miejsca schadzek. Zjawisko to nosi nazwę jesiennego rojenia (swarming).

Podkowiec mały / Fot. Wikimedia CommonsJesień u podkowców jak i u innych krajowych gatunków nietoperzy kojarzy się z seksem. Gdy zapada zmrok nietoperze kierując się swoim odwiecznym instynktem lecą w miejsca schadzek. Zjawisko to nosi nazwę jesiennego rojenia (swarming). W żargonie chiropterologów (badaczy nietoperzy), rojenie się tych ssaków nazywane jest często nietoperzową dyskoteką. Tajemnicze schadzki mają miejsce w podziemiach, które często są też zimowiskami.

Podkowcowe randki polegają na wzajemnym przeganianiu się osobników, wykonywaniu przez nie akrobacji w locie oraz głośnej wokalizacji. Nic dodać, nic ująć, są to typowe męskie popisy. Szczęśliwcom udaje się „ukoronować” to seksem.

Zastanawiacie się jak to robią nietoperze? O tuż to jedyne ssaki, które podobnie jak ludzie kopulują w pozycji „od przodu” (tyle, że wisząc). Mimo, że do kopulacji dochodzi jesienią, samice przechowują w drogach rodnych nasienie aż do wiosny. Wiosną dopiero
następuje zapłodnienie. Kopulacja jesienią - ciąża wiosną.

Miejsca spotkań godowych, są bardzo ważne. To właśnie one umożliwiają zapoznanie się osobników obu płci. Dzięki temu możliwa jest wymiana materiału genetycznego pomiędzy osobnikami pochodzącymi z różnych kolonii rozrodczych. To pozwala zachować wysoką zmienność genetyczną populacji.

Podkowce wykazują duże przywiązanie do zimowisk i miejsc rojenia. Z tych względów utrata
takich miejsc może mieć poważne konsekwencje dla przeżycia poszczególnych
populacji. Dlatego takie miejsca powinny być szczególnie chronione.

Dzięki dotacji
unijnej pozyskanej przez PTPP „proNatura”, udało się zabezpieczyć 17 ważnych miejsc rojenia i zimowania podkowców. www.podkowiec.pronatura.org.pl/ue/www.podkowiec.pronatura.org.pl/ue/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Darek Rutkowski
  • Darek Rutkowski
  • 19.10.2010 13:59

w marcu koty, w kwietniu psy a w maju My ... a w październiku podkowce :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.